Csak levéldarazsakból négy faj károsítja. Ezenkívül a levéltetvek, takácsatkák, szabóméhek, gubacsdarazsak is kedvelik a rózsát.
A fehéröves levéldarázs zöld, narancssárga fejű álhernyói először csak a levél fonákán hámozgatnak, majd lyukakat rágnak a levéllemezbe. Később a vastagabb erek kivételével az egész levelet elfogyasztják, de a virágot sem vetik meg. Éveként két nemzedéke van. Gubóban, lárva állapotban a lehullott lomb között telel. Gyakran együtt károsít a hozzá hasonló sötétszárnyú varródarázs lárváival. A hernyók rágása következtében beálló lombveszteség károsan érinti a virághozamot is.
A rövidcsápú levéldarazsak közül a rózsának két varródarázs károsítója van. A sárga varródarázs tojásrakása következtében a rózsahajtások meggörbülnek, szúrásnyomok láthatók rajtuk. Ezek a hosszú sorokban elhelyezkedő szúrásnyomok a varrógép öltéseire emlékeztetnek, innen származik e kártevő magyar neve. A leveleket karéjozzák a kifejlődve 2 cm hosszú hernyók.
A kifejlett károsító 7-10 mm hosszú. Feje, csápja és a tor nagy része fekete. Évenként két nemzedéke van. A kifejlett darazsak rajzása megszakítás nélkül tart májustól nyár végéig, a legerősebb júniusban. A tojásból 8-10 nap múlva kelnek ki a lárvák, és a két összefolyó nemzedék következtében körülbelül május végétől késő őszig találhatók meg a leveleken. Gyakran együtt károsít a hozzá hasonló sötétszárnyú varródarázs lárváival. A hernyók rágása következtében beálló lombveszteség miatt kevesebb virág nyílik és a minőségük is romlik.
A hernyók elpusztítására a rágó kártevők elleni készítmények alkalmasak. A rózsa levéltetvei elleni rendszeres kezelés ezt a kártevőt is elpusztítja. Jó hír, hogy van természetes ellensége: egy fürkészdarázs.
A szőrös, több kamrából álló gubacsban fejlődnek ki a lárvák, és március-áprilisban repülnek ki a darazsak. Gubacsokat leggyakrabban vadrózsán láthatunk, a faj csak rózsákon él. Talán nem annyira közismert, hogy ennek a kártevőnek is megvan a maga természetes ellensége: a rózsagubacsdarázs-parazita, amely komoly segítőtársunk az ellene való védekezésben. Védekezésként egyszerűen le kell vágni a gubacsokat, mielőtt a gubacsdarazsak kirajzanak belőle.
A gyapottok-bagolypille fő tápnövénye Oroszország meleg éghajlatú ázsiai területein a monokultúrában termesztett gyapot volt, innen származik a magyar neve is.
Hernyója eléri a 4 cm testhosszt, zöld vagy egészen feketészöld, az oldalán hullámos világos sávval. A gyapottok-bagolypille elleni védekezés sikere többek között a rajzásmegfigyelésen alapszik. Varsás-feromoncsapdával (VARL) pontosan nyomon követhetjük rajzását. A védekezés a rajzáscsúcsot követően, 2-3 napon belül a leghatékonyabb. Ekkor rovarölő szerrel el tudjuk pusztítani.