0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Madarak gyűrűzése

A vadon élő madarak gyűrűzése főként kutatási célokat szolgál, a háznál tartott példányoknál pedig a tenyészállomány rokonsági kapcsolatainak, életkorának a nyomon követese lehet a jelölés célja,...

… de kiállításokon az egyértelmű azonosítás miatt is kötelező a meghatározott adattartalmú, zárt gyűrű megléte.

A vadon élő madarak gyűrűzése olyan kutatási módszer, ami a madarak egyedi jelölésén alapul. A sorszámozott gyűrűkkel megjelölt madarak megfigyelése, visszafogása sok adatot szolgáltat az életükről, különösen a mozgásukról, vonulásukról. Ezzel megismerhetők a madárfajok szezonális vonulási útvonalai, pihenő- és táplálkozóhelyei, telelő területei.

A vizsgával rendelkező madárgyűrűzők legtöbbször az önkéntes madarászok, természetvédelmi szakemberek és kutatók közül kerülnek ki. A hazai madárgyűrűzést a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület koordinálja.

madárgyűrűzés

A vonuló madarak szabadon átjárnak az országhatárokon, így a madárgyűrűzés és a madarak védelme is csak nemzetközi összefogás segítségével lehetséges. Amennyiben valaki gyűrűs madarat, madártetemet, madárgyűrűt talál, értesítse az egyesületet, hiszen ez is értékes adat lehet.

Az 1974-ben alapított Magyar Madártani Egyesülettel (MME) és azon belül a gyűrűzőket tömörítő Gyűrűző Szakosztály megalakulásával nagy lendületet vett a szervezett madárgyűrűzés. A függönyháló megjelenése és elterjedése pedig új lehetőségeket teremtett a madárvonulás-kutatásban, elsősorban az addig ritkábban jelölt, nagy tömegű énekesmadarak gyűrűzésében.

madárgyűrűzés

Gyűrűzés a tenyészetben

A madártenyésztők többféle gyűrűtípusból válogathatnak, melyek anyagukban, színükben, adattartalmukban és a felhelyezés módjában is nagy változatosságot mutatnak. A jelölőgyűrűket általában a tenyészeten belüli azonosítás céljára használják, a megfelelő adattartalmú, zárt gyűrűk – melyhez egyesületi tagság is szükséges – pedig elengedhetetlenek a kiállítási részvételhez. Ez a madár lábára még fióka korában kerül rá, és ott marad az élete végéig.

A madarak gyűrűzése fontos nyilvántartási módszer, a gyűrűn található adatok azonosítják a madár korát a tenyésztőjét is. A zárt gyűrű egységes anyagból készül, általában fémből vagy műanyagból.

Ezt a madárra csak fiatal korában lehet felhelyezni. Fontos a jó méretválasztás (az adott fajokhoz, fajtákhoz megfelelő mérettáblázat áll rendelkezésre) és az időzítés, hiszen akkor kell a gyűrűt felhelyezni, amikor a lába éppen belefér. Korai felhelyezésnél leeshet a gyűrű, ha túl későre időzítjük, akkor vagy sérülhet a madár lába, vagy már nem megy rá a megfelelő méretű gyűrű. A zárt gyűrűn szerepelhet a tenyésztő neve, címe, így ha a madár elvész, és valaki megtalálja, akkor szerencsés esetben a megtaláló vissza tudja juttatni az egyedet a tulajdonosához.

postagalamb gyűrű

Forrás: Kistermelők Lapja

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: