0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 20.

Téli rém a csűdsömör

A csűdsömör általában a rossz higiéniai körülmények, nedves és sáros környezet, valamint a nem megfelelő ápolás következtében alakul ki.

A tél ma már csak ritkán egyenlő a faggyal, sokkal jellemzőbb a sár, ami a karámokban olyan, mintha soha nem száradna fel. Lovaink csűdig gázolnak a dagonyában, csak kevés helyen van kiváló vízelvezetésű talaj. A folyamatosan nedves, trágyával kevert talaj, kiváló táptalaja a csúdsömör kialakulásának. A csűdsömör egy komoly bőrbetegség, amely lovakat és más patás állatokat érint. Ezt a betegséget gyakran bakteriális fertőzés okozza, és leggyakrabban a ló végtagjainak alsó részein, különösen a csűd területén jelenik meg.

ló
Fotó: Somogyvári Anett

A betegség jellemzői

A csűdsömör tipikus tünetei közé tartozik a bőrpír, duzzanat, váladékozás, varasodás és a bőr berepedése.

A fertőzés gyakran igen fájdalmas és kényelmetlen a lónak. A betegség súlyosabb esetben gennyesedéssel járhat, ami még nehezebbé teszi a kezelést.

Kiváltó okok és kockázati tényezők

A csűdsömör általában a rossz higiéniai körülmények, nedves és sáros környezet, valamint a nem megfelelő ápolás következtében alakul ki. A bakteriális fertőzések mellett a gombás fertőzések és paraziták is hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Bizonyos szőrváltozatok, mint például a hosszabb csűdszőrrel rendelkező lovak, nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mivel a hosszú szőr könnyebben beszennyeződik és nedvességet tart meg.

csűdsömör
A vízszintes barázdák árulkodóak
Fotó: Somogyvári Anett

Megelőzés

A megelőzés kulcsfontosságú a csűdsömör elleni védekezésben. A lovak tartási körülményeinek javítása, a tiszta és száraz istállók, valamint a rendszeres karbantartás mind hozzájárulnak a betegség elkerüléséhez. Fontos, hogy a lovak szőrét rendszeresen tisztítsuk meg a sártól, különösen a csűd környékén.

Viszont azt is észben kell tartanunk, hogy csak akkor mossuk, ha sárral erősen szennyezett, mert a folyamatos mosással – főleg, ha sampont is használunk -, eltávolítjuk a bőr természetes védőrétegét, ami egyenes utat jelent a bőrt támadó kórokozóknak és a betegség kialakulásának.

Ha muszáj megmosnunk a ló lábait, akkor mindig szárítsuk meg utána! Erre a legjobb módszer egy nagyobb méretű törülköző használata. Igyekezzünk legalább éjszakára száraz környezetet biztosítani számára. Még egy megszívlelendő tanács: soha ne vágjuk le télen rövidre a csűdszőröket amennyiben lovunk sokat tartózkodik kint karámban, ugyanis a lefutó csűdszőrök segítenek abban, hogy a víz elkerülve a csűdöt, egyenesen a talajra csepegjen.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: