0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. január 25.

Jól szellőző istállót télen is!

Nagyon sok helyen látható az, hogy télen minden ablakot, ajtót bezárnak, gondolván, hogy ezzel jót tesznek a lovaknak.

Közeleg a tél, az istállózott lovak egyre több időt töltenek az istállóban. Sajnos még mindig nagyon sok helyen látható az, hogy télen minden ablakot, ajtót bezárnak, gondolván, hogy ezzel jót tesznek a lovaknak, ne fázzanak éjjel, vagy egész egyszerűen azért, hogy ne fagyjanak el az önitatók. Ezzel viszont akaratlanul is sok kárt okoznak a lovaknak. Egyrészt páralecsapódás keletkezik, másrészt felgyűlik az ammónia és a por. Az alábbiakban néhány tipp olvasható arról, hogyan tudjuk egészségesebben tartani a lovainkat az istállóban.

istálló
Fotó: Somogyvári Anett

Minél több idő a szabadban

Ideális esetben a lovaknak annyi időt kell kint tölteniük, amennyit csak lehetséges – ez a lófélék jólétének alapfeltétele, amely a légúti egészségre is jótékony hatással van. A már légúti problémával küzdő lovakat ne tartsuk istállóban, vagy, ha más megoldás nincs válasszuk az angolboxos tartást, ahol a boksz egyik oldala félig nyitott, a ló ki tud hajolni a szabad levegőre. Kevés helyen van lehetőség éjjel-nappal szabad ki-be járós beállókkal ellátott tartásra, de már az is előrelépés, ha lovunk legalább nappal kint tud lenni karámban.

Ha nincs mód a kinti tartásra

Ha a lovak sok időt kénytelenek az istállóban tölteni, az istállónak megfelelően szellőztetettnek kell lennie, hogy felfrissüljön a levegő ezáltal megakadályozva a páralecsapódást. Előfordulhat, hogy a folyosón időnként fújó szellő nem elég, így az istálló tetején is jó, ha vannak szellőzők, amelyek megfelelő légáramlást biztosíthatnak. A vízelvezetési problémák és a szivárgások javításával akadályozzuk meg a felesleges nedvesség felhalmozódását az istállóban. A túlzott nedvesség elősegítheti a penészgombák növekedését és a páralecsapódást, ami ronthatja a levegő minőségét az istállóban.

Hogyan küzdjünk meg nyáron a meleggel az istállóban?

Meleg időben engedjük ki a meleg levegőt. A meleg levegő természetéből fakadóan felemelkedik, és magával viszi a nedvességet, ammóniagőzt, port és egyéb részecskéket. Ösztönözze a meleg levegő kiáramlását az istállóból annak legmagasabb pontján, jellemzően a mennyezet gerincén. Ez lehet a már említett szellőző a tetőn, szellőzőnyílások az istállófalak tetején, vagy nagy nyílások, például ajtók vagy ablakok. A meleg levegő eltávolítása érdekében a mennyezet magasságában elszívó ventilátort is telepíthetünk. A melegebb hónapokban gondoskodjunk arról, hogy bőséges hűvös levegő jusson be az istállóba. Ennek legegyszerűbb módja általában a teljesen nyitható végajtókon és ablakokon keresztül történő keresztszellőztetés, valamint lehetőség szerint a tél folyamán is hagyjuk így a levegőt keringeni, hogy friss levegő jusson az istállóba.

Forrás: Forrás: The Horse Magazin

Magazin ajánló: