Ha orchideáról van szó, először a Phalaenopsis, aztán talán a Cymbidium és a Miltonia jut az eszünkbe, ezek a leggyakrabban kapható nemzetségek. A Vanda orchideák elsősorban abban térnek el tőlük, hogy szabad gyökérzettel neveljük őket, léckosárban vagy lyuggatott cserépben felfüggesztve.
A nemzetség tagjai Ázsia trópusi, szubtrópusi erdőségeiben, a lombkoronaszintben élnek, ebből lehet következtetni a környezeti igényeikre. Legfontosabb ezek közül az igen nagy fényigényük, amit nálunk a borús téli hónapokban különösen nehéz kielégíteni.
Nyáron a kertbe vagy az erkélyre is tehetjük, de inkább félárnyékba, hogy a legerősebb napsütéstől megóvja egy fa vagy nagyobb növény árnyéka. Trópusi eredetük miatt melegkedvelők, éjszaka is 20 C-fok körüli hőmérsékletet igényelnek, nappal pedig 35 C-fokig melegedhet a levegő, sőt a 40 C-fokot is elviselik. Viszont ehhez sok vízre is szükségük van, amit nem olyan egyszerű megoldani.
Gyakran kell megmeríteni
Különböző orchideás oldalakat olvasva még nem egyértelmű számomra, hogy mennyit is kell „locsolni”. Azért a zárójel, mert a vízpótlást a gyökérzet vízbe, illetve nyáron gyenge tápoldatba áztatásával lehet megoldani. A nagy kérdés az, hogy naponta, kétnaponta vagy csak hetente áztassam be a Vandát, és mennyi időre. Erre ugyanis különböző tanácsok olvashatók a neten.
Télen még nem kell tápoldatot adni, a víz hőmérséklete viszont kritikus, nem lehet 10 C-foknál hidegebb, mert az már kárt okoz. Ugyancsak kerülni kell a kemény vizet és nem használhatunk vízlágyításra vegyi anyagokat, vagyis egy nagy adag forralt vízzel kell indítanunk a nevelést. Úgyhogy beállítottam erre a célra egy nehéz fémvödröt, amiben 10 percig megmerítem a Vandámat.
A páratartalom lehetőleg 70% körül legyen, ezt szobában nehéz tartani a fűtési szezonban, és nyáron sem lesz jobb a helyzet, amikor hőség és légköri szárazság uralkodik a szabadban. Ebből következik, hogy naponta többször ajánlott permetezni lágy vízzel.
Kora tavasztól kaphat tápoldatot, kiegyenlített NPK műtrágyával, az ajánlott töménység felét vagy negyedét használva. Az üzletekben kapható orchideatápok is megfelelők a számára. Amerikai tanács az, hogy kéthavonta merítsük keserűsó (magnézium-szulfát) oldatába néhány órára. Ehhez 4 liter vízhez adjunk egy evőkanál keserűsót. A beavatkozásra azért van szükség, hogy a növény megtartsa a turgorát és képes legyen felszívni a szükséges vízmennyiséget.