Útközben Nagyatád környékén rövid tűzharcba keveredtek az ávósokkal, majd tovább menekülve Bélaváron lépték át a határt. A mecseki szabadságharcosok legendás szakaszparancsnoka, Málics Ottó a pécsváradi rendőrőrs elleni támadás során hősi halált halt. Bár akcióikkal valódi csapásokat mértek a megszálló csapatokra, szimbolikus jelentőségük túlmutat katonai erejükön: a Mecseki Láthatatlanokat a túlerővel szemben, reménytelen helyzetben tanúsított önkéntes és hősies helytállás jelképeiként őrizte meg az emlékezet.

A Mecseki Láthatatlanok egyik katonai vezetője Kubicza János volt: egykori lakóhelyén, a pécsi Váradi Antal utca 6. szám alatt 2016-ban avattak tiszteletére emléktáblát. Ő volt az, aki a nyugati katonai támogatás elmaradásának hírére, látva a megfáradt, átfagyott szabadságharcosokat, feloldotta esküjük alól a csapatát, így egy részük hazamehetett. Később néhányukat a megtorlás során kivégezték, többeket bebörtönöztek.

Kubicza János az amnesztia után kétszer jött haza, kézzel írt hadi naplóját a pécsi levéltárnak adományozta, ott bárki megtekintheti. 2005-ben, 88 évesen halt meg.
Emléktúra
A Láthatatlanok emlékére november elején évek óta megszervezi a Mecseki Láthatatlanok Nyomában elnevezésű teljesítménytúráját a Pécsi Ifjúsági Természetjáró Egyesület, melyet a Mecsekerdő Zrt. is támogat. A korhű ruhákban megjelenő résztvevők és a korabeli veterán járművek különleges hangulatot idéznek a közös emlékezéshez. A program keretében 7, 14, 28, 56 és 100 kilométeres távokon várják az érdeklődőket.

A Mecseki Erdei Vándortábor is őrzi emléküket, állandó tematikus program keretében a gyerekek egy Csepel D 344-es veterán teherautó platóján utazva járnak a Mecseki Láthatatlanok nyomában.
Tavaly ősszel a Mecseki Láthatatlanok történetének közelmúltban feltárt eseményeihez kapcsolódó emlékhelyet avatott a Mecsekerdő Zrt. a Kisbattyáni Vadászháznál, ahol a Mecseki Láthatatlanok-teljesítménytúra 56 és 100 kilométeres szakasza is elhalad.