A hóvirág hagymás, évelő növény, 2-3 hamvaszöld színű, 8-13 cm hosszú levelet hajt, a tőkocsányon egy, bókoló virág fejlődik. A virág három belső lepellevele zöldes, jóval rövidebb, a három külső pedig fehér, 15-25 mm hosszú és harangszerűen fedi az előbbieket. Toktermése bogyószerű, a magok olajos függelékét a hangyák kedvelik, előszeretettel gyűjtik és hurcolják el, segítve ezzel a terjedését.


Magyarországon hat féle hóvirággal találkozhatunk: a kertekben legtöbbször a pompás hóvirággal (Galanthus elwesii), de előfordul a redőslevelű (Galanthus plicatus), a Voronov (Galanthus woronowii), a karcsú (Galanthus gracilis) és a levantei hóvirág is (Galanthus fosteri).
Nemzetségének legismertebb és egyben legnagyobb elterjedési területtel bíró tagja. Hazánkban őshonos és 2005 óta védett növény, természetvédelmi értéke tízezer forint. Kertünkbe csak kertészetben vásárolt, ellenőrzött forrásból származó hagymát ültessünk!

A kereskedelmi célú gyűjtés miatt a hóvirág Európa-szerte veszélyeztetett, sajnos nemcsak a faj egyedei, hanem az élőhelyei is sérülnek. Ha kirándulás közben találkozunk hóvirággal, és segítenénk az állomány hazai feltérképezésében, az élőhelyek védelmében, akkor jelentsük be észlelésünket a Vadonleső programjában.

Január és március között, gyakran hófoltok alól előbújva virágzik, májusban már termést érlel, majd visszahúzódik a földbe, és a következő ősszel indulnak meg újra a hajtások. Gyorsan szaporodik, nagy, összefüggő telepet alkot, érdemes 3-4 évente szétültetni, mert ha már túl sok a virághagyma egy helyen, akkor nem virágzik.

A természetben üde- és nedves lombos erdőkben találkozhatunk vele, a kertben is hasonló helyet keressünk neki.
Védett, napos helyet válasszunk, mert ott még korábban virágzik.


A jó vízelvezetésű, meszes talajokat kedveli, amit érdemes ültetés előtt érett komposzttal vagy istállótrágyával dúsítani. Hagymáját októberben ültetessük el 3-5 centiméter mélyre, 4-6 centiméteres távolságra egymástól. Az ültető gödörbe 7-9 hagymát tegyünk, mert csoportosan jobban mutat. Győződjünk meg róla, hogy a szomszédos növények nem lepik el a hóvirágot, és így a gyökereik sem sértik a hagymákat.
Hagyjuk a leveleket elszáradni, hogy a hagymákba visszahúzódhassanak a tápanyagok, majd óvatosan szedjük ki a földből a hagymákat, válasszuk le róluk a fiókhagymákat, és ültessük el valamennyit.

A nemesített hóvirág nagyobb virágú, és hosszabban virít. Számos változatot termesztenek, melyek méretben, virágzási időszakban, a levelek színében és a virágok alakjában térnek el egymástól. Még telt virágú változattal is találkozhatunk. Társítsuk hunyorokkal, téltemetővel, krókuszokkal, vagy akár a gyepbe is telepíthetjük.
