0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 23.

Egy lovas film a kulisszák mögött: Hadik

Biztos sokan látták a magyar készítésű Hadik című történelmi filmet, Szikora János rendezésében, Hadik szerepében Trill Zsolt főszereplésével, amelyben igazán látványos és izgalmas lovasjelenetek szemtanúja lehetett a néző.

Dallos Andor a film horsemastere avatott be a kulisszák mögött zajló komoly munkába. Andort egy régi barátja, kollégája Guylás Kiss Zoltán a film akciórendezője kereste meg. A filmben szinte teljesen szabadkezet kaptak, nem kellett külföldi megrendelő elvárásainak megfelelni. Az akciókat is ők tervezhették.

Hadik
A film egyik látványos jelenete
Fotó: Takács Gergely

Mi az a horsemaster?

A horsemaster feladata a lovas kaszkadőrök összefogása, a lovak szín, tudás, méret, karakter szerinti kiválogatásától kezdve az esetleges idomításukon át a próbák lebonyolítása, a logisztika, az ellátás, a színészek lovasoktatása, mindenféle akciók begyakorlása, ezekre a lovak kiválogatása, a szállítás, ellátás szervezése, a lovak jólétének a felügyelete.

Hadik
Ifj. Dallos Andor a forgatáson
Fotó: Takács Gergely

A lovak kiválasztása

Több más kritérium mellett fontos szerepet játszik az is, hogy passzoljon a színészhez, jók legyenek az arányok. Magas színésznek például nem adható alacsony ló és fordítva sem. Emellett a színészek különböző tudásszintet érnek el az oktatás alatt, amit szintúgy figyelembe kell venni a lókiválasztásnál. Az is fontos, hogy a lovak dublírozhatók legyenek.

Ha esetleg valami történik velük, baleset, betegség, vagy adott speciális jelenetet azzal a lóval nem lehet megoldani, akkor legyen egy dublőrje, ami nagyon hasonló, karakterben és küllemben is.

Mivel több felvétel, több kameraállás van, ezért elengedhetetlen a lovak cseréje a forgatás közben, hiszen a lovak fizikálisan és pszichésen is ki tudnak fáradni, főleg az utóbbi következik be hamar.

Érdekességek a forgatási helyszínekről

Hadik
A gyenesdiási kőbánya
Fotó: Takács Gergely

A helyszínek kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy legyen istálló, megfelelő ellátás, jó talaj, a közelben állatorvos, kovács. De leginkább a lovak megfelelő elhelyezése volt fontos. Persze lehet mobilboxokat bérelni, de ehhez is kell elektromosság, víz. Így jött számításba a Gödöllő melletti Babatpuszta, mint forgatási helyszín, a Szent István Egyetem lovardája. Persze voltak olyan részek, amit nem tudtak ott a helyszínen leforgatni, ezért még két helyszínen forgattak, Gyenesdiáson és Komáromban, a Monostori erődben. Gyenesdiás környékén van egy régi kőbánya, amely a sziklás talajával, meredek hegyoldalával tökéletesen megfelelt a magas hegységeknek, ahol átkeltek a huszárok.

Mindenféle egyéb jelenetet, ahol a várat látjuk belülről (pl. a berlini csata) Komáromban forgatták.
Hadik
A komáromi erdőnél
Fotó: Takács Gergely

Érdekességként megemlíthető, hogy amikor a huszárok odaértek a várfalhoz, azt még Babaton forgatták egy az egy arányú makettel, amikor bementek a várba, azt pedig már Komáromban. Nagyon nehéz összerakni, hogy térben és időben a legmegfelelőbb legyen, mert nem is mindig kronológiában forgatnak, hanem a helyszínhez kötötten. Ugyanis a forgatás egy történetváz szerint zajlik, megtervezik, hogy mikor mit, hol fognak forgatni.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: