Van, ahol a kényszer hozza a gyógynövény használatot
Földünk minden részén használnak az emberek gyógynövényeket. Ahol jobb a közegészségügyi ellátás ott a „visszatérés a természethez” elv romantikája miatt is, ahol rosszabb a helyzet és nem jutnak megfelelő ellátáshoz az emberek, ott a gyógynövények sokszor a túlélést is jelenthetik.

Fotó: Pixabay
Mi, emberek évszázadok óta számos hagyományos gyógynövényre támaszkodunk egészségügyi szükségleteink kapcsán. A modern orvosi és technológiai fejlődés ellenére a gyógynövényes gyógymódok iránti globális kereslet egyre nő. Egyes természetes gyógymódok megfizethetőbbek, mint a gyógyszerek, és sokan szívesebben használják őket, mert jobban összhangban vannak személyes egészségügyi filozófiájukkal. De melyek a legkedveltebb és legismertebb fajok?
A gyógynövények toplistája
Immunerősítőként nálunk is a leggyakrabban használt faj a bíbor kasvirág. Az Echinacea-t általában teaként vagy étrend-kiegészítőként fogyasztják. Jelenleg elsősorban a megfázás kezelésére és megelőzésére használják, de ennek tudományos bizonyítéka nem túl kiemelkedő: egy több mint 4000 emberen végzett vizsgálat szerint az Echinacea szedése mindössze 10-20 százalékkal csökkentette a megfázás kockázatát.
A hagyományos kínai orvoslásban gyulladásos folyamatok csökkentésére, valamint az immunitás, az agyműködés és az energiaszint fokozására javasolják. Számos fajtája létezik, de a két legnépszerűbb Ázsiából és az USA-ból származik: a ginzeng (Panax ginseng) és a Tenshichi ginzeng (Panax quinquefolius). Az amerikai ginzengről azt tartják, hogy nyugtató, míg az ázsiai ginzengről azt, hogy inkább serkentő hatású.
A Kínában őshonos páfrányfenyőt a Ginkgo biloba-t a hagyományos kínai orvoslásban már évezredek óta használják. E faj erős antioxidánsokat tartalmaz, amelyeknek számos jótékony hatást tulajdonítanak. A ginkgo magokat és leveleket hagyományosan teákban és tinktúrákban használják, de a modern időkben leggyakrabban a levélkivonatot használják. A ginkgo számos betegséget, többek között szívbetegséget, demenciát, mentális zavarokat is képes kezelni.
Napjainkban elsősorban az influenzával és a megfázással kapcsolatos tünetek kezelésére alkalmazzuk. A bodza szirup és cukorka formájában is kapható. A bodza hatóanyagai antioxidáns, antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek. Humán vizsgálatok kimutatták, hogy a bodza csökkenti az influenzafertőzés időtartamát.
A kurkuma (Curcuma longa) a gyömbérfélék családjába tartozó gyógynövény. A kurkumát évezredek óta használják a konyhában és orvoslásban is. A kurkumin a kurkuma fő hatóanyaga. Ez a krónikus gyulladást, a fájdalmat, a metabolikus szindrómát és a szorongást is képes enyhíteni. Számos tanulmány kimutatta, hogy a kurkumin pótlása ugyanolyan hatékonyan enyhíti az ízületi gyulladásos fájdalmakat, mint az olyan gyakori gyulladáscsökkentő gyógyszerek, mint például az ibuprofen. A friss vagy szárított kurkuma ételekben, például currykben is felhasználható, de nem valószínű, hogy az étellel bevitt mennyiségek jelentős gyógyhatással bírnának.

A kamilla is az egyike a nagyon népszerű gyógynövényeknek a világon. A virágokból általában teát készítenek, de a levelek szárítva is felhasználhatók teákban, gyógyászati kivonatokban és helyi borogatásokban.
A gyógynövény több mint 100 aktív vegyületet tartalmaz, amelyek közül soknak számos jótékony hatást tulajdonítanak. A kamilla a legtöbb ember számára biztonságosan fogyasztható, de ritka esetekben allergiás reakciókat okozhat.