0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Hazánk egyik legfontosabb mezőgazdasági területe is elszenvedője a változásoknak

A klímaváltozás hatásai egyre súlyosabban érintik a mezőgazdaságot. A szélsőséges időjárási jelenségek, mint a hosszan tartó aszályok és a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadék, komoly kihívások elé állítják a gazdálkodókat.

A megoldás a vízgazdálkodás újragondolásában és a felszín alatti vízkészletek tudatos hasznosításában rejlik.

Mádlné Szőnyi Judit: a felszín alatti vizek tudatos hasznosításával újragondolható a hazai vízgazdálkodás (Fotó: mta.hu / Szigeti Tamás)

Mádlné Szőnyi Judit, az ELTE Hidrogeológiai Tanszékének professzora, a modern hidrogeológiai oktatás és kutatás elismert szakértője a Tudományünnep+ előadásában hangsúlyozta a klímaváltozás hatásainak súlyosságát. Az elmúlt évtizedekben a csapadék eloszlása egyenetlenebbé vált, az aszályos időszakok hossza pedig megnövekedett. A Duna-Tisza köze, amely Magyarország egyik legfontosabb mezőgazdasági területe, különösen érzékeny ezekre a változásokra.

A Hungaromet adatai egyértelműen mutatják, hogy a csapadék éves mennyisége nem változott jelentősen, de a szélsőséges csapadékesemények száma és intenzitása megnőtt. Ez komoly problémákat okoz a mezőgazdaságban, különösen az öntözéses gazdálkodásban – hangsúlyozta a professzor. Szerinte a vízgazdálkodás újragondolásában és a felszín alatti vízkészletek tudatosabb hasznosításában rejlik a probléma megoldása. A felszín alatti vizek hatalmas tározókapacitással rendelkeznek, így segíthetnek a szélsőséges időjárás okozta vízstressz mérséklésében.

A felszín alatti vízkészletek a természet láthatatlan víztározói. Ezek a tározók hatalmas mennyiségű vizet képesek befogadni és tárolni, amelyet később, száraz időszakokban felhasználhatunk öntözésre vagy más célokra – magyarázta a szakember.

A felszín alatti vizek hasznosításának számos módja van. A tetőkről és a burkolt felületekről lefolyó csapadékvíz összegyűjtése és talajba juttatása, a tisztított szennyvíz újrafelhasználása, valamint a célzott felszín alatti vízpótlás (MAR-technológia) mind hozzájárulhat a fenntartható vízgazdálkodáshoz. A MAR-technológia lényege, hogy a fölösleges csapadékvizet vagy tisztított szennyvizet a felszín alá juttatják, ahol az a víztartó rétegekben tárolódik. Az így elraktározott víz később, az aszályos időszakokban felhasználható öntözésre.

öntözés technológia gépesítés
Illusztráció
Fotó: MMG archív

A MAR-rendszerek lényegében mesterségesen utánozzák a természetben lejátszódó folyamatokat. A víz a beszivárgás során természetes módon tisztul, miközben a talajvízkészleteket is feltölti – mondta Mádlné Szőnyi Judit.

A felszín alatti vizek hasznosításában azonban számos szempontot figyelembe kell venni. A vízminőség védelme érdekében a felszín alá juttatott víznek meg kell felelnie a szigorú minőségi követelményeknek.

Emellett a felszín alatti vízáramlások komplexitása miatt a MAR-rendszerek tervezése és üzemeltetése hidrogeológiai szakértelmet igényel.

A MAR-rendszerek tervezése és üzemeltetése összetett feladat, amely hidrogeológiai, mérnöki és környezetvédelmi ismereteket igényel. A rendszereket úgy kell megtervezni, hogy azok ne károsítsák a környezetet, és biztosítsák a víz minőségét. A felszín alatti vizek tudatos hasznosítása a fenntartható mezőgazdaság egyik kulcsa lehet. A MAR-technológia és a természetalapú megoldások kombinációja segíthet a gazdálkodóknak a klímaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásban, és hozzájárulhat a mezőgazdasági termelés biztonságának növeléséhez.

Mádlné Szőnyi Judit kutatásai és eredményei rávilágítanak a felszín alatti vizekben rejlő lehetőségekre, és új utakat nyitnak a fenntartható vízgazdálkodás területén. A felszín alatti vizek hasznosítása a mezőgazdaságban nemcsak a gazdálkodók, hanem a társadalom egésze számára előnyös, hiszen hozzájárul a természeti erőforrások megőrzéséhez és a fenntartható fejlődéshez. A professzor kiemeli a további kutatások fontosságát:

A felszín alatti vizek komplex rendszerek, amelyek működését még mindig nem értünk teljesen. További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy jobban megértsük ezeket a rendszereket, és hatékonyabban tudjuk hasznosítani a bennük rejlő lehetőségeket.
Ajánljuk még:
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: