Az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sünök gyakran bújnak a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakások közé. Nappal itt pihennek, a nőstények pedig itt hozzák világra utódaikat is. Emiatt az óvatlanul végzett kertrendezés egész családok pusztulását okozhatja – hívja fel a figyelmet az MME.
A sünök védelme érdekében az ilyen halmokat először valamilyen szerszám tompa végével „szondázzuk” meg, majd kesztyűs kézzel óvatosan forgassuk át. Így meggyőződhetünk róla, hogy nincs-e alatta tüskés segítőnk. A sünök ugyanis rengeteg kártevő rovart és csigát fogyasztanak, így a kertészeknek nagy segítséget jelentenek a biológiai növényvédelemben.

Különösen május-júniusban kerüljük a rőzse- vagy levélhalmok bolygatását. Ilyenkor jönnek világra a csupasz, vak és szinte teljesen magatehetetlen kölykök – figyelmeztetnek a természetvédők.
Ha egy gallyrakás megbontásakor sünfészket találunk, semmiképpen se szedjük össze a kölyköket, és kezdjük nevelgetni őket, ehelyett pakoljuk kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat – figyelmeztettek.

Fotó: Jochen Schaft, Pixabay
A sünök által használt gallyrakások elbontásával négy-öt hetet kell várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, és más búvóhelyet találnak.
A természetvédők alternatív megoldásként javasolják lehullott lombból és gallyakból sünmenedék kialakítását, ahová szükség esetén áttelepíthetők a lombhalmok alatt megbúvó állatok.