0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 23.

Banánérlelő meleg? Az éghajlatváltozás a banánexport jövőjét is veszélyezteti

Egy kutatás szerint 2080-ra Latin-Amerika és a Karib-térség számos területe számára már nem lesz gazdaságilag életképes az exportra szánt banán termesztése, mivel az éghajlatváltozás miatt emelkedik a hőmérséklet, olvastuk a fruchthandel.de cikkében.

A nemzetközi zöldség-gyümölcs frissáru-kereskedelem online szaklapja az angliai Exeteri Egyetem friss kutatását idézi, amely szerint alig kell hozzá több mint fél évszázad, és a jelenlegi banántermesztő régiók már nem lesznek abban a helyzetben, hogy folytathassák ezt a tradicionális tevékenységüket – hacsak nem teszünk addig sürgősen valamit a klímaváltozás ellen.

banán
Fotó: Pixabay / Michel Bertolotti

Gazadások épülnek rá

A banán üzletág éves forgalma évi 11 milliárd dollár, olyan, a nemzetközi kereskedelemben jelentős exporttermékről van szó, amely számos ország gazdasága számára létfontosságú.

Alig több mint fél évszázad múlva azonban felborulhat a megszokott rend, és a jelenlegi banántermesztő régiók 60%-a kénytelen lesz kiszállni az üzletből, hacsak nem lép sürgősen közbe a társadalom és nem sikerül érdemben megfékezni az éghajlatváltozást, idézi a cikk a kutatást.

A tanulmány azt is megállapította ugyanakkor, hogy az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást rendkívül nehézzé teszik az olyan társadalmi-gazdasági tényezők, mint a munkaerő elérhetősége és az infrastruktúra. A banántermelés nagy része sűrűn lakott területek és kikötők közelében folyik, ami korlátozza a megfelelőbb régiókba való áthelyezés lehetőségét.

Nem csupán környezetvédelmi kérdés

A tanulmány vezető szerzője, Dan Bebber megfogalmazása szerint „eredményeink világossá teszik, hogy az éghajlatváltozás nem csupán környezetvédelmi kérdés, hanem közvetlen veszélyt jelent a globális élelmezésbiztonságra és az emberek megélhetésére is. Az alkalmazkodást szolgáló intézkedésekbe – többek között az öntözésbe és a hőségtűrő banánfajtákba – történő jelentős beruházások nélkül az exportcélú banántermelés jövője bizonytalan.

A banán a világ egyik legfontosabb gyümölcse, nemcsak a fogyasztók, hanem a termelő országokban dolgozók milliói számára is.

Most kell cselekednünk, hogy megvédjük az ágazatot az éghajlatváltozás és az újonnan megjelenő betegségek kettős fenyegetésétől”, mondta.

Kolumbiában és Costa Ricán túl meleg lesz

A kutatók egy új módszert dolgoztak ki, amely műholdas felvételek segítségével nagyon nagy felbontásban térképezte fel a latin-amerikai és karibi banántermesztést, majd megbecsülték, hogy milyen éghajlat mellett termesztik leginkább a banánt. Eredményeik azt mutatják, hogy az éghajlatváltozás számos kulcsfontosságú termelő országban a banántermesztés szempontjából elsődlegesen fontos területek csökkenéséhez, ugyanakkor a terméshozamok növekedéséhez fog vezetni, a dolgozók pedig egyre inkább ki lesznek téve a szélsőséges hőmérsékleteknek.

Kolumbia és Costa Rica lesznek a legsúlyosabban érintettek, mivel ott valószínűleg túl meleg lesz a banántermesztéshez. Ecuador és Brazília egyes részei ugyanakkor azon kevés terület közé tartoznak, amelyek továbbra is fontos termelők maradnak, mivel az éghajlatváltozás ott várhatóan kevésbé lesz súlyos.

A kutatók számos alkalmazkodási stratégiát javasolnak, egyebek között az öntözési infrastruktúra bővítését, a hő- és szárazságtűrő banánfajták nemesítését, valamint a banántermelők segítését az éghajlati kockázatokkal való megbirkózásban, idézte az Exeteri Egyetem tanulmányát a fruchthandel.de cikke.

Ecuadornak sikerült: lényegesen kevesebb a banánok mellett talált kábítószer – Magyar Mezőgazdaság

Minden adott a banánbor hódításához – Magyar Mezőgazdaság

Forrás: magyarmezogazdasag.hu