Az élőhelyeik azonban eltűnőben vannak: csak Németországban a kétéltűek számára alkalmas víztestek több, mint a fele eltűnt az elmúlt évszázadban. És ne higgyük, hogy Magyarországon jobb a helyzet, gondoljunk csak az Alföld kiszáradására/kiszárítására.
Éppen ezért aki aktívan szeretne tenni a gőték, békák és szalamandrák védelméért, létrehozhat vagy fejleszthet tavakat, tocsogókat. De vajon milyen szempontokat kell ehhez figyelembe venni?

Fotó: Pixabay
A vici Katalán Egyetem által vezetett kutatók Európa-szerte tanulmányozták azokat a tényezőket, melyeknek hatása lehet egy víztestben található kétéltűek fajgazdagságára. A kutatásban részt vettek a Leibniz Édesvízi Ökológiai és Szárazföldi Halászati Kutatóintézet (IGB) munkatársai is. Eredményeiket két cikkben publikálták az Ecography és a Biodiversity and Conservation című szaklapokban.
Mit kedvelnek a kétéltűek?
A éghajlati tényezők fontosak, azonban sokszor nem lehet ezeket helyileg kezelni. Helyette azokra a helyi tényezőkre kell koncentrálni, melyek fejleszthetők.
Azonban a halak szempontjából legyünk óvatosak: sok faj szintén veszélyeztetett, ezért ne irtsuk ki őket csak azért, hogy a kétéltűeknek kedvezzünk!
A tavak olyan állóvizek, melyek felszíne kevesebb, mint 5 hektár. Ezek teszik ki a világ szárazföldi vizes élőhelyének 30 százalékát. Az utóbbi időben különösen a vízhiány sújtja a tavakat. Európa-szerte történelmi mélyponton vannak, és sok végleg kiszáradt. Pedig ezek a tavak apró oázisok a kétéltűek számára, melyeknek vízre és szárazföldre is szükségük van.

Fotó: Pixabay