A ragadós száj- és körömfájás megjelenése komoly gazdasági kockázatokkal jár, és azonnali intézkedéseket tesz szükségessé.
A ragadós száj- és körömfájás betegségről röviden
A betegség a párosujjú patás állatok súlyos gazdasági károkat okozó, rendkívül fertőző betegsége. A terjedésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közötti közvetlen érintkezés játssza, de a betegség könnyen terjed állati termékekkel, és ragályfogó tárgyak vagy személyek útján is. A járvány mielőbbi felszámolása érdekében az országos főállatorvos szigorú intézkedéseket vezetett be. A hatóság kéri, hogy minden állattartó haladéktalanul jelentse, ha állatainál a betegség tüneteit észleli.
Tünetek szarvasmarha esetében:
láz, étvágytalanság, remegés, tejtermelés csökkenés 2-3 napig, ezt követően – fogcsikorgatás, nyálzás, sántaság, topogás, rúgás, amely tüneteket a szájnyálkahártyán, a nyelven és a lábvégeken képződő hólyagok okoznak; – hólyagok a tőgybimbókon is jelentkezhetnek – 24 óra múlva a hólyagok felrepednek és helyükön kimaródások maradnak vissza – a felépülés általában 8-15 napot vesz igénybe – szövődmények: a hólyagok bakteriális felülfertőződése, lábvég-deformitás, tőgygyulladás, a tejtermelés folyamatos csökkenése, íngyulladás, szívizomgyulladás, vetélés, ivarzási problémák, folyamatos testtömeg-csökkenés, fiatal állatok elhullása.

Juhokon és kecskéken
az elváltozások kevéssé kifejezettek, a hólyagképződés elsősorban a szájban figyelhető meg, fiatal állatoknál szívizom gyulladás, tömeges elhullás következik be.
Sertések esetében
a lábvégeken súlyos elváltozások alakulhatnak ki, a pártaszélen, az interdigitális hasadékban és a fattyú csülkökön.
Megelőzés és védekezés
A gazdáknak szigorúan be kell tartaniuk a járványügyi előírásokat, beleértve a fertőtlenítést, az állatok mozgásának korlátozását és az új állatok karanténba helyezését. Fontos a rendszeres állatorvosi ellenőrzés és a tünetek azonnali jelentése. A hatóságok hangsúlyozzák a megelőzés fontosságát, és arra kérik a gazdákat, hogy fokozottan figyeljenek az állataikra.