A kiskérődzők pestiséből épp kilábal a juhágazat, de még a teljes korlátozás feloldása nem történt meg. A szarvasmarháknál kimutatott ragadós száj- és körömfájás betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében rögtön leállították az élőállat-szállítást nemcsak az országban, hanem az Európai Unióban is.

Fotó: Illés János
A magyar hatóságok gyors intézkedésének következtében remélhetőleg gyorsan sikerül lokalizálni és felszámolni a betegséget, aminek hatására az ország egyes részein esetleg elindulhat majd az élőállat-szállítás. Néhány héttel a húsvéti főszezon előtt vagyunk, ilyenkor átlagosan mintegy 200 ezer bárány kiszállítása szokott megtörténni. Ezért is fontos a gyors reagálás, hiszen ha a bárányok nem kerülhetnek élőállat-exportra, különösen nagy gazdasági kár fogja érni az ágazatot.
Az élő bárányt döntő többségében ebben a szezonban Olaszországba szállítják, ahol az élő állatnak van főként piaca, tekintve, hogy a saját vágóhídjukon levágott állatokat friss húsként értékesítik a húsvéti piacon a vásárlóik számára.
Folyamatosan figyeljük a járványügyi irányítók intézkedéseit – mondja Hajduk Péter. Március 12-én, azaz az interjú másnapján újabb intézkedések vagy esetleg egyes korlátozások feloldása jöhet. Eddig a Duna vonaláig rendeltek el járványügyi intézkedéseket, ha sikerül a Északnyugat-Dunántúlon lokalizálni a betegséget, akkor a Dunán onnan, a Tiszán túli területekről, akár még húsvéti időszak előtt megindulhat a bárányszállítás is Horvátországon és Szlovénián keresztül Olaszországba. Ebben bizakodunk, illetve a vágott test értékesítése jelenthet némi reményt az ágazat számára, mert ennyi bárányt Magyarországon nem fogyasztunk el.