A nem is olyan régen még nálunk is ismert és nagyon széles körben elterjedt mankoceb hatóanyagot az Európai Unióban 2021-ben vonták vissza (2022 nyaráig még használható volt). A világnak azonban nem minden részén ennyire szigorú a szabályozás, a konvencionális (nem bio) banántermesztésben például még mindig alapvető hatóanyagnak számít.

A Rundfunk Berlin-Brandenburg nemrég hosszú riportot készített arról, hogy mennyire nem tud lemondani a latin-amerikai banánágazat erről a reprotoxikusnak és karcinogénnek minősített hatóanyagról, megszólaltatva az Oxfam emberi jogi szervezet, valamint a Rainforest Alliance és a Fairtrade Németország képviselőit is. Ebből az anyagból készített összefoglalót a fruchthandel.de szakportál is.
A profit itt, a károk ott
Az említett szervezetek azt hangsúlyozzák, hogy az európai agrokémiai vállalatoknak máig óriási profitjuk van a kifogásolt hatóanyag exportjából, a következményekért viszont semmilyen felelősséget nem vállalnak.
Az Oxfam követelését a Rainforest Alliance és a Fairtrade Németország tanúsító szervezetek is támogatják, annak ellenére is, hogy jelenleg nem kizáró ok a tanúsító védjegyük megszerzéséhez a mankoceb használata, jobb híján újra és újra megadják rá a szükséghelyzeti engedélyt a tanúsító rendszerükbe tartozó gazdálkodóknak (erre elvileg 2024 végéig lett volna lehetőség, de most 2028-ig meghosszabbították). A Rundfunk Berlin-Brandenburg riporterének nyilatkozó szakértő kifejtette, hogy
Évtizedeken át az egyik legnagyobb mennyiségben használt hatóanyag volt nálunk is
Ahogy a magyarországi növényvédelmi hatóság, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján 2021-ben megjelent tájékoztatóban olvasható, az Európai Bizottság a növényvédőszer-hatóanyagok felülvizsgálati programja során azért döntött a mankoceb hatóanyag megújításának elutasításáról, mivel az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) által a mankoceb 2020. márciusában reprotoxikus 1B és karcinogén Cat.2. osztályozást kapott. 2021. július 4-ig az EU minden tagállamában visszavonták az egyik legnagyobb mennyiségben felhasznált gombaölőszer-hatóanyag összes készítményét.
A 2021-ben visszavont hatóanyagból a megmaradt készleteket 2022 nyaráig lehetett felhasználni az EU-ban, vagyis nálunk már közel három éve tiltott.