0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. március 19.

Száj- és körömfájás: mi lesz a húsvéti bárányokkal?

A járványhelyzet kihívásai elé néz a juhágazat. Dr. Mezőszentgyörgyi Dávid, a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója elmondta, milyen óvintézkedéseket tesznek a gazdák, és milyen gazdasági hatásokkal kell számolni.

A juhágazat egyelőre nem érintett a betegséggel, és bízunk benne, hogy nem is fog érinteni egyetlen juh egyedet sem. A napokban teljesen világossá vált, hogy az óvintézkedéseket minden juhtartó elkezdte komolyan betartani, amit jól példáz az, hogy a Dunántúlon sokan önkéntesen nem engedik ki a legelőre az állataikat. Inkább bent tartják őket az istállóban, hogy ne fertőződjenek meg kint az egyébként könnyen terjedő vírussal.

Figyelnek arra is, hogy takarmányt se hozzanak át a másik telepről, hiszen akár azzal is behurcolható a vírus, illetve a telepre se engednek be senkit indokolatlanul.

A szakmaközi szervezet azt javasolja a juhtartóknak, hogy aki ki is hajt legeltetni, ügyeljen arra, hogy a saját legelőjére menjen, lehetőség szerint más állatállománnyal ne érintkezzen, főleg ne juhval, sertéssel és szarvasmarhával, valamint vadállatokkal se – emelte ki Mezőszentgyörgyi Dávid, hozzátéve, hogy sokan most döbbennek rá, hogy ahol sok a vaddisznó, ott érintett fajként a vadállomány is hordozója, terjesztője lehet a vírusnak.

A juhtartóknak ebben a helyzetben szigorúan bent kell tartani, mind az anyákat, mind a bárányokat a hodályban, ami azonban takarmányozási költség megemelkedésében mindenképpen meg fog jelenni.

Ez költségek tekintetében 20-30 százalék többletet is jelenthet minden egyes nappal, hiszen ez idő alatt szénával kell etetni, illetve abrakot is kell biztosítani az állatoknak. A juhászatoknak ezzel mindenképpen számolniuk kell. De ne feledkezzünk meg a munkaerőről sem – emeli ki Mezőszentgyörgyi Dávid – hiszen az állatok gondozása takarmányozása többlet munkaórákat eredményez, azonban új munkaerő alkalmazását senkinek sem javasolják.

juhok
Fotó: MMG archív

Mint azt a Szakmaközi Szervezet vezetője elmondta, bár a juhágazatban nem „divat” azt javasolják a juhtartóknak, hogy a sertéstelepekhez hasonlóan, ha bárkit is beengednek, akkor a helyszínen valósítsák meg a fekete-fehér öltözőt. Vagyis a belépő vegye le az utcai ruháját, zuhanyozzon le, vegyen fel egy olyan ruhát, amit kizárólag a telepen visel. Fontos, hogy a ruhákat ne keverjék! Egy juhászatban, hodályban ennek megvalósítása nem igazán életszerű, de most talán ezek az életszerűtlen dolgok vezetnek a túléléshez. A cipőket mindenképpen cserélni szükséges, valamint nem lehet elégszer, és nyomatékosan hangsúlyozni a fertőtlenítés fontosságát.

A fertőtlenítésnél nem elég jódos vagy alkoholos fertőtlenítőszer, mindenképpen savas vagy lúgos fertőtlenítőket kell használni. Erre figyeljenek! – hívja fel a figyelmet a szakember.

Szakmaközi szervezetként folyamatosan konzultálunk az állategészségüggyel, és arra törekszünk, hogy az élőállat-kiszállítási tilalom legalább azokon a területeken, ami nem érintett a fertőzéssel, minél előbb feloldásra kerüljön. – emeli ki Mezőszentgyörgyi Dávid az egyik nagyon kardinális törekvést, hiszen ha ez nem történik meg óriási gazdasági kárral számolhat a juhágazat.

A húsvét előtti időszakban 300 kamionnyi élő bárányt szállítunk ki Olaszországba, ami úgy oszlik el, hogy a mostani időszakban naponta két-három kamion menne ki, ami a húsvét előtti hétig eléri a 10-12 kamiont is.

– mondja Mezőszentgyörgyi Dávid.

juhok
Fotó: MMG archív
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: