A kérdés az, hogy a gazdák képesek lesznek-e elég gyorsan reagálni a változó körülményekre, és megtalálni azokat a piaci réseket, amelyek segítenek átvészelni a nehéz időszakot. Erről beszélgetünk a Magyar Hereford, Angus, Galloway Tenyésztők Egyesületének ügyvezetőjével, Dr. Márton Istvánnal.
A magyarországi szarvasmarha tenyészállatpiac az elmúlt időszakban élénk működést mutatott, főként a harmadik országok irányába történő értékesítésekkel. Ezen országok jellemzően a volt Szovjetunió tagállamai és a déli balkáni, Európai Unión kívüli államok, mint például Észak-Macedónia, Bosznia-Hercegovina, Kazahsztán és Belorusszia.
A harmadik országokba irányuló szállítmányokhoz a hatósági állatorvosok által kiállított bizonyítványok szigorú feltételeket tartalmaznak, többek között azt, hogy az elmúlt tizenkét hónapban nem fordult elő száj- és körömfájás az állományban.
A jelenlegi járványügyi helyzet és az érvényben lévő állategészségügyi bizonyítványokban foglalt feltételek miatt, ha a korlátozások érvényben maradnak, az jelentős gazdasági károkat és kiesést okozhat ezen a piacon, ami kedvezőtlenül érintheti a tenyészállat ágazatot – mondta Márton István.
Uniós lehetőségek és a húsmarhapiac kilátásai
A vírus terjedésének megfékezése esetén az Európai Unión belüli szállítások a korlátozások feloldása után várhatóan újra lehetővé válnak, mivel az uniós jog nem engedi meg ezek korlátozását.
Ugyanakkor a mediterrán országokban, mint Szlovénia, Horvátország, Görögország és várhatóan Olaszország egy részén továbbra is piachoz juthat a magyar termék. A török piac kiesése azonban mindenképpen nyomottabb piaci viszonyokat eredményezhet a korábbiakhoz képest.
Járványvédelmi teendők
A jelenlegi helyzetben a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelt fontosságú minden állattartó számára. A magyar állategészségügy helyzete nem a legerősebb, sok pozícióban hiányoznak állatorvosok, ami nehezíti a járványvédelmi feladatok ellátását, a NÉBIH reagált és minden elérhető szakmai anyagot hozzáférhetővé tett az egyesületek számára. Rendkívül fontos a tenyészetek mellett a lakosság tájékoztatása is.
A vírus rendkívül fertőző, terjedhet takarmánnyal, állati nedvekkel, hússal, tejjel és a levegőben, továbbá járművekkel, cipőtalppal is, ezért a fertőtlenítést mindenhol komolyan kell venni. Javasolt a gazdaságok közötti látogatások minimalizálása, valamint a kiállítások és a vásárok mellőzése a járványügyi kockázatok csökkentése érdekében.
Minden termelőnek gondoskodnia kell a saját izolációjáról, a fertőtlenítőszerekről, valamint arról, hogy a munkaruházat elkülönüljön a gazdaságon kívül használt öltözettől. A vírus terjedésének megakadályozását célzó intézkedéseket a tenyésztőknek és termelőknek a jelenleginél is komolyabban kell venniük.
A tenyésztők helyzetértékelése és az egyesület intézkedései
A Magyar Hereford, Angus, Galloway Tenyésztők Egyesülete a honlapján és hírleveleiben részletes információkat és ábrákat tett közzé a járványügyi protokollról és szabályokról, hogy mindenki számára érthetőek legyenek a teendők. Márton István tájékoztatása szerint
A legeltetési szezon közeledtével a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a hasított körmű vadon élő állatok, mint a vaddisznók, szarvasok és őzek is terjeszthetik a vírust. Éppen ezért a kitörés körzetében megtiltották a vadászatot. A legeltetési szezont várhatóan nem zavarja a járvány, amennyiben sikerül megállítani a vírus terjedését és nem fordulnak elő újabb esetek a kitöréstől távol eső körzetekben.
A jelenlegi tudásunk szerint a fertőzött állományok felszámolása jelentheti a megoldást, mivel a betegséget túlélő, de már tünetmentes állatok is terjeszthetik a vírust. Az állattartók a fenyegető gazdasági kár mellett érzelmileg kötődnek állataikhoz, ezért őket nem csak egzisztenciálisan érinti a helyzet.
A járványügyi intézkedések hatása a húsmarha állományra
A Dunántúlon jelentős, 80-100 ezer közötti a húsmarha tehén állomány, de a járványügyi intézkedések a Holstein-fríz tenyészeteket és más termelő állományokat is rosszul érinthetnek.
Állategészségügyi helyzet és a szükséges források
A járványvédelem hatékonyságához elengedhetetlen a megfelelő erőforrások biztosítása. A jelenlegi állategészségügyi rendszer, nem biztos, hogy minden tekintetben felkészült egy ilyen helyzet kezelésére, de a szakemberek a lehetőségeikhez képest mindent megtesznek. A járványügyi protokollok szigorúak és kötelező érvényűek.
A hatóságoknak szigorúan be kell tartatniuk az előírásokat, és mindenkire nézve kötelező a protokollok betartása. A szigorú intézkedések végrehajtása elengedhetetlen a súlyos gazdasági károk megelőzése érdekében, ahogy azt a 2001-es brit példa is mutatja, ahol a járvány elhanyagolása komoly következményekkel járt a mezőgazdaságra nézve.
Még több friss hír a ragadós száj-és körömfájással kapcsolatban: