0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 22.

Így értheti meg jobban kutyája érzéseit

Egy új kutatás szerint sokan nem értik a kutyák testbeszédét, és félreértik az érzelmeiket. Ennek egyik alapja az, hogy sokan az emberi érzéseket vetítik ki kedvenceikre.

Az Arizónai Állami Egyetem kutatói, Holly Molinaro és Clive Wynne nemrég megjelent tanulmányukban bemutatták, hogyan értik félre az emberek a kutyák érzéseit. A legtöbben azért nem értelmezik helyesen az állatok érzelmi állapotát, mert azt az adott esemény szempontjából próbálják megítélni.

„Az emberek nem a kutyát figyelik, hogy megtudják, hogy érzi magát, hanem azt a szituációt, ami az állat körül van, és az alapján tippelik meg az érzelmeket”

– idézte Molinarot, az egyetem pszichológiai és állatjóléti kutatási PhD hallgatóját a ScienceDaily.

kutya
Fotó: Pixabay

„A kutyáink próbálnak velünk kommunikálni, de mi emberek mindenre odafigyelünk, csak épp szegény ebre nem” – tette hozzá Wynne professzor, aki a kutyák viselkedését, illetve az ember-eb kapcsolatot kutatja.

Ehhez a komplex problémához még egy lapáttal rátesz az emberi érzelmek kivetülése is a kutyára. Az interakció „antropomorfizálása” még tovább rontja a kutya valódi érzelmeinek felismerésének esélyét.

Molinaro és Wynne két kísérletben vizsgálta, mennyire ismerik az emberek a kutyák érzelmeit. Videóra vettek kutyákat vagy pozitív vagy negatív szituációkban.

A kísérlet

A vidám szituációk olyanok voltak, mint a póráz (sétára való felhívás) vagy jutalomfalat felajánlása, míg a szomorú esetekben megszidták vagy előhozták a rettegett porszívót. Ezután megmutatták az embereknek a videókat anélkül, hogy a háttérben lévő történések látszódtak volna (a jutalomfalat vagy épp a porszívó). Az emberek csak a kutyák reakcióit láthatták. A második kísérletben pedig úgy szerkesztették meg a videókat, hogy a vidám események mögé valamelyik kevésbé vidám hátteret vágták be (például a jutalomfalatot kapó kutyát a porszívóval társították), és fordítva.

Forrás: ScienceDaily

Magazin ajánló: