A Montana állambeli Mitch Konen, aki árpatermelőként dolgozik a hófödte Sziklás-hegység lábánál, egyre nagyobb gazdasági nyomás alatt áll. A növekvő kamatok és a vámok hatása már most is érezhető, miközben a sörfogyasztás csökkenése tovább nehezíti a helyzetet. A 65 éves Konen és társai attól tartanak, hogy a globális kereskedelmi feszültségek miatt elveszíthetik legfontosabb exportpiacaikat, miközben az inputköltségek növekednek.

fotó: mmg/Csatlós Norbert
Mexikó mint kulcsfontosságú piac
Konen árpájának jelentős része Mexikóba kerül, ahol olyan népszerű sörmárkák készülnek belőle, mint a Modelo, a Corona és a Pacifico. Mexikó az Egyesült Államok harmadik legnagyobb árpaimportőre, és a legnagyobb malátavásárlója is. A vámháború azonban veszélyeztetik ezt a kapcsolatot: ha Mexikó megtorlásként vámokat vet ki az amerikai árpára, az súlyosan érintheti az amerikai termelőket. A csökkenő kereslet mellett a kereskedelmi akadályok tovább szűkíthetik az árpatermesztők piacait.
Kanada és Kína szerepe
Kanada, amely az Egyesült Államok legnagyobb sörárpa-importőre, március 4-én új vámokat vezetett be az amerikai árpára és más mezőgazdasági termékekre. Ez a döntés tovább mélyítheti a termelők gazdasági bizonytalanságát.
Csökkenő sörfogyasztás
A sörfogyasztás az Egyesült Államokban már több éve csökkenő tendenciát mutat, és 2024-ben több mint 40 éves mélypontra süllyedt. Az alkoholos, ízesített, szénsavas italok és dobozos koktélok térnyerése mellett az alkoholmentes életmódot is egyre népszerűbb. A Gallup felmérése szerint a Z-generáció és az ezredfordulósok kevesebb alkoholt fogyasztanak, mint az előző generációk.
A nagy sörgyártók, például az Anheuser-Busch, próbálják stabilan tartani áraikat a piaci részesedés megtartása érdekében, míg a kisebb kézműves sörfőzdék valószínűleg áremelésre kényszerülnek.
A jövő bizonytalansága
Ha Mexikó vámokat vet ki az amerikai malátára, majd az ott készült sörre ismét vámot alkalmaznak az Egyesült Államokban, az jelentős áremelkedést eredményezhet. A sörgyártóknak dönteniük kell: áthárítják a költségeket a fogyasztókra, vagy lenyelik a veszteséget.
Mitch Konen és a többi árpatermelő számára a jövő bizonytalan. A kereskedelmi háborúk, a növekvő költségek és a csökkenő kereslet egyaránt fenyegeti a megélhetésüket. Ahogy Steve Sheffels, a Montana Grain Growers Association alelnöke fogalmazott: „Szinte halálra vagyunk rémülve a vámok miatt.” A gazdák számára a legfontosabb kérdés az, hogy fenn tudnak-e maradni ebben a folyamatosan változó gazdasági környezetben.
Az amerikaiak a napi kávéjukat féltik a vámháború közepette – Magyar Mezőgazdaság