0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 22.

Hasznos rovarok: egy egészséges kertbe hatlábúak is kellenek

Talán ez kicsit furcsán hangzik, hiszen lépten-nyomon ellenük küzdünk. De a rovarok között is vannak hasznosak, akikre szükség van egy egészséges és harmonikus kertbe.

Ha minden rovart eltüntetünk a kertünkből, hogy számíthatnánk sok termésre? Ha elpusztítjuk a hasznos rovarok ivadékait, mert nem tudunk különbséget tenni jók, és rosszak között, kik segítenek kordában tartani a kártékonyakat? Ha ez bekövetkezne, utána tényleg nem maradna más hátra, mint folyamatosan peszticidekkel bombázni a kertünket. De vajon jó lesz az nekünk?

Ismerjük meg a leghasznosabbakat, hogy vigyázni tudjunk rájuk.

A segítő rovarok szolgáltatásai

Az a néhány faj, amely valóban sok bosszúságot képes okozni a kertésznek, betegséget, és gyengeséget a növényeknek, túlságosan beárnyékolja a rovarokról kialakított képünket. Pedig az általánosítás nemcsak az emberek világában hatalmas hiba, hanem a rovarokéban is. Legtöbbjük ártalmatlan és vannak kifejezetten hasznos szolgálatot végzők is köztük. Például akik fokozzák a beporzás eredményességét, ezáltal növelik a termés mennyiségét, illetve akik segítenek szabályozni a kártékony rovarok populációját, ami pedig azért rendkívül áldásos, mert kevesebb vegyszer használatára lesz szükségünk. Tehát a hasznos rovarok védelme, valamint közelünkbe csalogatása a legbiztosabb módja annak, hogy egészségesebb és biztonságosabb hely legyen a kertünk.

Hasznos rovarok, akiknek örülhetünk

méhMéhek

A méhek a legfontosabb beporzók közé tartoznak. Nélkülük a növények szaporodása sokkal kevésbé hatékony lenne és a terméshozam is jelentősen csökkenne. A jótékony rovarok e csoportjába tartoznak a mézelő méhek, a poszméhek és minden más őshonos vadméh.

A virágok biztosítják számukra a táplálékot nektár és virágpor formájában. Az egyszerű, apró, jelentéktelennek tűnő virágokkal, és különösképpen az őshonos virágos növényekkel lehet a legjobban a kedvükben járni, de természetesen a kultúrnövényeket sem vetik meg. Előnyös sokféle táplálkozási lehetőséget kínálni nekik, például a zöldségágyásokat fűszernövényekkel, egynyári virágokkal kiegészíteni. Szaporodásukat, áttelelésüket rovarhotel beüzemelésével támogathatjuk. Egyes poszméhek földalatti járatokba fészkelnek, számukra csábító lehet a csupasz talajfolt, esetleg egy kezdetleges üreg. A rovaroknak is rengeteg vízre van szükségük. Már csak az a kérdés, hogyan jussanak hozzá. Tökéletesen megfelelő számukra, ha egy sekély edénybe kavicsokat szórunk és abban kínáljunk nekik vizet.

Fátyolka

Az egyik legértékesebb kerti rovar. Az imágók beporzók, akik nektárral, virágporral és mézharmatváladékkal táplálkoznak, esetenként ragadoznak is. Lárváik puhatestű kártevőkkel táplálkoznak, beleértve a levéltetveket, hernyókat, takácsatkákat, tripszeket, stb. Egy hét alatt akár 200 kártevőt is elfogyaszthatnak. Gyakran alkalmazzák őket a kártevők elleni védekezésre üvegházi környezetben.

Vonzó számukra az angyalgyökér, a kömény, a pillangóvirág, a kapor és a cickafarkfű. Csak akkor tudnak megmaradni nálunk, ha találnak táplálékot. Ezért tűrjünk el bizonyos mennyiségű levéltetűt és egyéb kártevőt az udvarunkban, kertünkben. Az imágók és a bábok törmelékkupacokban és lehullott levelek alatt telelnek át. Várjunk tavaszig a kert rendbetételével, hogy maradjon búvóhelyük, és ne zaklassuk fel az áttelelő rovarokat.

Zengőlégy

Érdekes jelenség, gyakran összetévesztik a darazsakkal, pedig könnyű megkülönböztetni őket. A zengőlégy sokkal karcsúbb, jellegzetessége, hogy képes egyhelyben lebegni, hátrafelé is repül, és nem csíp, nem szúr. Az imágók virágporral, és nektárral táplálkoznak, míg a lárvák olyan kártevőket zsákmányolnak, mint a levéltetvek, bogarak, hernyók és a tripszek. Egy lárva akár 400 levéltetvet is elfogyaszthat élete során.

Legelőnyösebbek számukra a lapos, könnyen megközelíthető, nektárt kínáló virágzatok, mint a pillangóvirág, rézvirág, kapor, stb. Még jobb, ha már kora tavasztól tudunk számukra táplálékforrásokat biztosítani és hagyjuk őket békében áttelelni.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: