Az egyetem kutatói rengeteg ázsiai lódarazsat vizsgáltak, melyek különböző országokból származtak: Franciaországból, Spanyolországból, az Egyesült Királyságból, és Jersey szigetéről is. A darazsak által fogyasztott fajok közt számtalan méh, más darazsak, legyek, bogarak, lepkék, molyok és pókok is voltak – írja a ScienceDaily.
Az inváziós rovar egyre inkább kelet felé terjeszkedik a kontinensen, hiába a sok erőfeszítés az elpusztítására, valamint a terjedés lassítására.

Forrás: Méhészet
Az Egyesült Királyságban is minden évben számtalan fészket pusztítanak el. Magyarországon is több fészek került már elő, a szakemberek folyamatosan dolgoznak az ázsiai lódarazsak (Vespa velutina) sakkban tartásán.
Az ázsiai lódarázsról ismert, hogy mézelő méhekre vadászik, azonban eddig senki nem vizsgálta, hogy hány faj tartozik bele az általuk zsákmányolt körbe, mutatott rá Siffreya Pedersen, a kutatás vezető szerzője. A tudósok rájöttek, hogy a ragadozó remekül alkalmazkodik: az adott régió és az évszak erősen befolyásolta, hogy mit fogyasztott.
– mutatott rá a kutató.

here, dolgozó
Forrás: Méhészet
Az ázsiai lódarázs nem csak a méhészek ellensége
A kutatáshoz az úgynevezett mélyszekvenálás módszerét használták arra, hogy több, mint 1500 ázsiai lódarázs lárva emésztőrendszerét elemezzék. A lárvák a kifejlett példányok által biztosított táplálékot fogyasztják.
A rovarok kritikus feladatokat töltenek be az ökoszisztéma működése szempontjából, amibe beletartozik a beporzás, a lebontás, és a kártevők kordában tartása is – mutatott rá Pedersen.
„A kutatásunk fontos további információkkal szolgál azzal kapcsolatban, hogy milyen veszélyeket hordoz az ázsiai lódarázs terjedése Európában” – tette hozzá Dr. Peter Kennedy, az egyetem Környezetvédelmi és Fenntarthatósági Intézetének munkatársa.
A kutatók összesen 1449 úgynevezett műveleti taxonómiai egységet (OTU, operational taxonomic unit) azonosítottak a lárvák tápcsatornájában. Ezeknek több, mint fele önálló fajként is azonosítható, de a többi nem – ezért nem lehet pontos fajszámot írni.