A ragadós száj- és körömfájás (RSK) 1973 óta nem fordult elő Magyarországon, most azonban ismét felütötte a fejét, Szlovákiában is megjelent, és újabb magyarországi kitörést is regisztráltak, Levél településen. Az állategészségügyi hatóság mindent megtesz a vírus terjedésének megakadályozására.
Több mint fél évszázad telt el azóta, hogy Magyarországon utoljára felütötte a fejét a ragadós száj- és körömfájás (RSK). A betegség mostani megjelenése komoly riadalmat okozott az agrárszektorban, és azonnali, határozott fellépést követelt meg a hatóságok részéről. Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvossal beszélgettünk a helyzet súlyosságáról, a vírus terjedésének dinamikájáról és arról, hogy milyen intézkedésekkel próbálják megfékezni a járványt.
Bár a betegség 1973 óta nem volt jelen hazánkban, a hatóságok nem értetlenül álltak a helyzet előtt. „Az állategészségügyi hatóság folyamatos készenlétet tart fenn ilyen esetekre is” – hangsúlyozta Dr. Pásztor Szabolcs. „Megvannak azok a készenléti tervek, protokollok, illetve sok esetben szimulációs gyakorlatok is zajlanak, amelyekkel ez a készenlét fenntartható.”

Fotó: Csatlós Norbert
A nyomozás folytatódik
A kisbajcsi kitörés forrásának felderítése még zajlik. A vírus rendkívül gyorsan és sokféleképpen terjedhet, élő állatokkal, tárgyakkal, járművekkel, de akár a széllel is. „Biztosat jelen pillanatban még mindig nem tudunk mondani” – mondta a főállatorvos. A hatóságok a vírus genetikai elemzése mellett a kontakttelepeket és a telepen megfordult személyeket is vizsgálják, hogy minél pontosabb képet kapjanak a fertőzés útjáról.