Az elmúlt 5 évben 1000 milliárd kárt szenvedett a becslések szerint a magyar agrárium. A járványok, a háborús helyzet, az inputanyag-áremelkedés, az inflációs hatások és a növényvédőszer-kivonások egyaránt csökkentették az ágazat versenyképességét, míg a termésátlagok jelentős ingadozásáért leginkább a változó klimatikus viszonyok okolhatók. Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke szerint

A precíziós nemesítés nem GMO
Prof. Dr. Palkovics László Amand, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Növénytudományi Tanszékének egyetemi tanára a VSZT budapesti sajtótájékoztatóján bemutatta a precíziós nemesítésben alkalmazott CRISPR/Cas9 technológiát, amely egy 2020-as Nobel-díjas innováció. Véleménye szerint ezt a módszert élesen el kell határolni a GMO-tól.
Ezáltal precíz módon tudjuk a növényi tulajdonságokat alakítani: például a szárazságtűrését, vagy a különböző kórokozóknak való ellenállóságát.
A VSZT is kiáll a precíziós nemesítés mellett
A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöksége a precíziós nemesítésről 2022-ben az alábbi állásfoglalást hozta: a precíziós nemesítés olyan innovatív eljárás, melynek során kizárólag a természetben előforduló, hasznos tulajdonságokat használnak fel a kutatók, ezáltal a növénynemesítési eljárás évekkel lerövidíthető. Az egyre jelentősebb klímaváltozás és a minél kisebb növényvédőszer-felhasználás követelményei miatt a precíziós nemesítés nélkülözhetetlen a mezőgazdaság megváltozott éghajlati körülményekhez történő alkalmazkodásához, és a megfelelő terméseredmények eléréséhez. A precíziós nemesítés olyan vetőmagokat biztosít a hazai termelők számára, mely alapja lehet a társadalom egészséges, GMO-mentes élelmiszerrel való ellátásának és a magyar mezőgazdaság versenyképességének.
Tovább javítható ugyanezzel a módszerrel a jól bevált növényfajok szárazságtűrése, vagy a különféle termények, élelmiszernövény eltarthatósága, ami az élelmiszer-pazarlást is csökkentené. A precíziós nemesítés gyakorlatilag az összes szántóföldi kultúrában, a zöldségek és a gyümölcsök esetében is alkalmazható, és ma már vannak eredményei az állattenyésztésben is – hangsúlyozta Palkovics László.

A szakértők véleménye szerint azok az országok, amelyek ezeket a növényeket GMO-ként szabályozzák, valószínűleg jelentős károkat fognak szenvedni a mezőgazdasági ágazatban.
A globális precíziós nemesítési piac mérete 2023-ban 7,26 milliárd USD volt, az előrejelzések szerint 2032-re 15,69 milliárd dollárra fog növekedni, és 10%-os éves növekedési rátát mutat.
EU-ban jogszabályalkotási fázisban tart az engedélyezés
Az EU Mezőgazdasági Tanácsában a tagországok képviselői március 14-én minősített többséggel megszavazták a precíziós nemesítési technikára vonatkozó rendelet tervezetét, így az Európai Unió soros elnöksége elindíthatja a tárgyalásokat az EU Parlamenttel a rendelet végleges elfogadásáért és hatályba léptetéséért. Az új jogszabály jelentős hatással lesz az európai és a hazai mezőgazdaság fejlesztéseire és versenyképességére.