A tartós szárazság cselekvésre készteti a termesztőket. Egyre több helyen kénytelenek kelesztő öntözéshez folyamodni, attól tartva, hogy különben a helyzet katasztrofálissá válik, idézi az északkelet-hollandiai regionális média, a NOS tudósítását a német fruchthanedel.de portál cikke.

Megszólaltattak egy bredai termesztőt is, aki szerint nem csak az aszály okoz gondot: az erős szél miatt is károsodott a friss vetés. Mont mondta, jelentős talajréteget elhordott a szél a földjeiről, és nemcsak a sajátjáról: tud olyan hagymatermesztő kollégáról, akinek néhány táblája teljesen megsemmisült, nyilatkozta.
Dőlnek a rekordok, de nincs ok pánikra
Hollandiában 1906-tól léteznek hivatalos meteorológiai adatok, azóta nem volt még ennyire csapadékszegény március, mint az idei. A meteorológiai szolgálat (KNMI) adatai szerint országszerte átlagosan 6 mm körüli csapadék hullott a szokásos 53 mm helyett, írja a cikk.
Különösen a szántóföldek felső rétege száraz, idézik Arnold Michielsent, az LTO Noord gazdaszervezet munkatársát. Ezért öntözésre van szükség.
Improvizációra szükség lesz
Más területen is szükségük lesz ugyanakkor a gazdálkodóknak az improvizációra. Április első hétvégéjén náluk is fagyot jelez előre a meteorológiai szolgálat, ami nagyobb baj, mint az aszály, vélik a megszólaltatott gazdálkodók, akik arra is felkészültek, hogy legrosszabb esetben újra kell vetniük a faggyal érintett parcellákat, és egy hónappal tovább tart, amíg a répa felszedhető lesz.
Közben a vízügyi igazgatóságok is intézkednek. Az aszály leküzdésére több helyen a téli szintről a magasabb nyári szintre emelték a vízszintet. A vízügyi igazgatóságok emellett igyekeznek minél több vizet visszatartani.

Lesz, ahol előre be kell majd jelenteniük a gazdálkodóknak, ha nagy mennyiségű vizet használnának öntözésre a csatornákból, olvastuk a fruchthandel.de cikkében.
A csatornák országa
Hollandia éghajlata amúgy főként mérsékelt óceáni, a hőmérséklet napi és éves ingadozása is kicsi, és az évi kb. 800 mm csapadék is időben viszonylag egyenletesen oszlik el (a tavasz általában szárazabb valamivel, mint az ősz).