0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 13.

A sikeres rózsanevelés alapjai: így szelídíthető meg a tüskés szépség

A kis herceg című meséből is tudható, hogy a rózsa „kényes” dolog, van a termesztésével némi macera. De azért nem lehetetlen rózsát tartani: szépsége kompenzálja apróbb hibáit, így nem véletlenül lett a világ egyik legkedveltebb virága.

Ritkábban, de akkor mélyebben

A rózsák nem szeretnek vízben tocsogni, de azért kedvelik az egyenletesen nyirkos talajt.  Ezért érthető módon az erősen homokos talajban növekvő rózsáknak több öntözésre van szükségük, mint a nehezebb agyagos talajokon élőknek.

A meleg, száraz és szeles körülmények kellemetlenül szárítóak a rózsák számára, ilyenkor is fokozható az öntözés intenzitása.

A rózsák gyökere mélyen helyezkedik el, ezért a mindennapos felületi öntözéssel mit sem érünk el, helyesebb ritkábban, de akkor igazán alaposan megnedvesíteni a földet. És el ne felejtsük, hogy a rózsa nem rajong azért, ha a leveleire vízcseppek, pláne felcsapódó talajrészecskék kerülnek, ezért körültekintően csak a talajra folyassuk a vizet.

Tiszta fegyverrel

Metszőollónk legyen mindig tökéletesen éles és tiszta. Minden rózsatő után fertőtlenítsük le, hogy megelőzzük a betegségek továbbhurcolását. A levágott vesszőket gyűjtsük össze és semmisítsük meg.

Jelentősebb metszésre tavasszal van szükség, először távolítsuk el az elhalt (barna), és sérült vesszőket, majd a rózsa típusának megfelelően folytassuk a munkát.

Év közben főleg már csak az a dolgunk, hogy eltávolítsuk az elnyílt virágokat és megőrizzük a növény csinos formáját. Ha rózsánk „öntisztuló”, nincs szükség az elvirágzott részek eltávolítására, mert a virágok automatikusan lehullanak, nem vonnak el erőt a termésképzés miatt, így a növény készülhet a következő virágzásra.

Illusztráció: Pixabay

A megelőzés fél győzelem

Helyes gondozással, metszéssel, öntözéssel, táplálással egészségesen és jó kondícióban tarthatjuk rózsatöveinket. Azért ejtsünk néhány szót a két leggyakrabban előforduló betegség megelőzéséről. A lisztharmat jellemzően nyáron jelenik meg, különösen amikor a nappalok forróak, és szárazak, az éjszakák pedig hűvösek és nedvesek. Az árulkodó jelek közé tartoznak a göndörödő, csavarodó levelek, valamint a leveleken megjelenő csúnya, fehér, púderes foltok. A gombák okozta lisztharmat elkerülése érdekében ajánlott a reggeli öntözés, a levelek kikerülésével természetesen.

A diplokarponos levélfoltosság – ami szintén egy gombák által terjesztett betegség – megelőzésében is segít a szakszerű öntözés és a megfelelő légmozgás biztosítása. Meg kell még említeni a bosszantó fertőzésterjesztőket, a levéltetveket is. Inváziójuk ellen hatékony védelmet nyújt a neemolaj, illetve az is segít, ha hagymaféléket ültetünk a rózsák közé.

Zárógondolatként pedig Antoine de Saint-Exupéry klasszikus meséjének pár sora: „Tessék, itt a titkom. Nagyon egyszerű: jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan. … Az idő, amit a rózsádra vesztegettél: az teszi olyan fontossá a rózsádat. … Az emberek elfelejtették ezt az igazságot – mondta a róka. Neked azonban nem szabad elfelejtened. Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél. Felelős vagy a rózsádért…”

Ajánljuk még:

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: