0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

Méhméreg – méhésziskola nem csak kezdőknek

A méhmérget a méhek potrohában található méregmirigy termeli. Ez vékony, tömlő alakú szerv, amely a fullánkhoz csatlakozik. Szúráskor a méreg a fullánkon keresztül jut az ellenség testébe.

Az anyának és a dolgozóknak van méregmirigye és fullánkja. Az anya csak a vetélytárs anyával szemben használja. Elterjedt nézetek szerint a méhek fullánkjukat csak védekezésre használják, azonban ezzel az egyoldalú véleménnyel szemben a gyakorlatban tapasztalható, hogy méhészetektől távolabbi területeken mindenféle háborgatás nélkül is használhatják támadásra. A méhek által termelt méreg mennyisége függ életkortól, évszaktól és a méhek általános erőállapotától.

A méregmirigy működése a méhek néhány napos korától mintegy háromhetes koráig aktív. Az éppen kikelt méhek méregmirigye alig tartalmaz mérget, 20 napos kortól pedig mennyisége folyamatosan csökken.

A legtöbb mérget a tavaszi kelésű méhek termelik. A méregtermelés beindulása, illetve folyamatos működése csak fokozott és bőséges virágporfogyasztás hatására következik be.

méh fullánk méhméreg
Fotó: Lynn Greyling, Pixabay

A méhméreg összetétele és hatása

Egy ereje teljében lévő dolgozóméh méregmirigyének méregtartalma körülbelül 0,3 milligramm, ebből egy szúrással nagyjából 0,1 milligramm mérget tud bejuttatni ellensége testébe. A leggyakoribb tünetek emberi szervezetben az elsődleges fájdalomérzés után az erek kitágulása, a szúrás helyének megduzzadása és környezetének begyulladása. Már csak a fájdalom miatt is elsődleges feladat a fullánk gyors eltávolítása, lehetőleg körömmel, hogy a kiszakadt méregmirigy tartalmát ne nyomjuk a sebbe.

Méhméreggel szembeni érzékenység esetén számítani lehet vérnyomáscsökkenésre, rosszullétre, esetleg ájulásra. A méreg kedvezőtlen hatásai fokozottabban jelentkeznek, ha idegpályát ért a szúrás, vagy a méreg közvetlenül a vérbe jut.

Hasonlóak a hatások, ha rövid idő alatt több szúrás következik be. A fájdalmat általában csökkenti az ecetes hideg vizes borogatás. A tünetek jelentkezésekor kalciumtablettával vagy -injekcióval, az antihisztamin valamilyen formájával és adrenalinadagolással lehet próbálkozni. A tünetek súlyosbodásakor orvoshoz kell fordulni.

Forrás: Méhészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Méhészet