Az anyának és a dolgozóknak van méregmirigye és fullánkja. Az anya csak a vetélytárs anyával szemben használja. Elterjedt nézetek szerint a méhek fullánkjukat csak védekezésre használják, azonban ezzel az egyoldalú véleménnyel szemben a gyakorlatban tapasztalható, hogy méhészetektől távolabbi területeken mindenféle háborgatás nélkül is használhatják támadásra. A méhek által termelt méreg mennyisége függ életkortól, évszaktól és a méhek általános erőállapotától.
A legtöbb mérget a tavaszi kelésű méhek termelik. A méregtermelés beindulása, illetve folyamatos működése csak fokozott és bőséges virágporfogyasztás hatására következik be.

A méhméreg összetétele és hatása
Egy ereje teljében lévő dolgozóméh méregmirigyének méregtartalma körülbelül 0,3 milligramm, ebből egy szúrással nagyjából 0,1 milligramm mérget tud bejuttatni ellensége testébe. A leggyakoribb tünetek emberi szervezetben az elsődleges fájdalomérzés után az erek kitágulása, a szúrás helyének megduzzadása és környezetének begyulladása. Már csak a fájdalom miatt is elsődleges feladat a fullánk gyors eltávolítása, lehetőleg körömmel, hogy a kiszakadt méregmirigy tartalmát ne nyomjuk a sebbe.
Hasonlóak a hatások, ha rövid idő alatt több szúrás következik be. A fájdalmat általában csökkenti az ecetes hideg vizes borogatás. A tünetek jelentkezésekor kalciumtablettával vagy -injekcióval, az antihisztamin valamilyen formájával és adrenalinadagolással lehet próbálkozni. A tünetek súlyosbodásakor orvoshoz kell fordulni.