Az ország egyik legkülönlegesebb botanikus kertjét 1905-ben alapította Folly Gyula. A pécsi Zsolnay gyár orvosa az első fákat a Kisörsi-hegy oldalában, a felesége hozományaként a családhoz került birtokon ültette el, és a kertet azóta is az ő leszármazottai gondozzák.
A mediterrán arborétum mára a hazai cédrus- és ciprusállomány egyik legjelentősebb lelőhelyévé vált, valamint számos más növénykülönlegességnek is otthont ad.
Folly Réka, az alapító dédunokája szerint a kertet gondozó, gyarapító család szeretete, hite és kemény munkája ott van a fák között.
Réka nagyapja, dacolva a kommunizmussal, tovább folytatta a munkát, aztán édesapja nyitotta meg a nyilvánosság előtt a család féltve őrzött kincsét. 120 év nagyon sok idő: egy település életében egyet jelent a fejlődéssel, változással, egy család életében öt generáció követi egymást, egy fa pedig akár 20 méter magasra is megnőhet ennyi év alatt.
A botanikus kert mellett borászat működik a birtokon, valamint a kertből származó gyümölcsökből, fűszernövényekből szörpöket készítenek, amelyek közül több is viseli a nemzeti parki termék védjegyet.
Az arborétum faiskolájából kikerülő csemeték megvásárolhatók a helyszínen, és különleges növények magjait is kínálják.
A 120 éves jubileum alkalmából a Folly számos izgalmas programmal készült. Április 26-án hivatalosan is megnyitották az ünnepi évet a tavaszi örökbefogadói nappal. Áprilistól időutazásos kerti séták várják a látogatókat. Az évfordulót május 1-jén, valamint az azt követő hosszú hétvégén kiemelt programsorozattal ünnepelték, és addig lehetett beküldeni az elmúlt 120 év legjobb, az arborétumban készült archív családi fotóit.
Ajánljuk még: