0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. szeptember 2.

Agrárszakoktatás, ami vonzóvá teszi a vidéki jövőt

Huszonkétezer agrár-szakképzésben tanuló diák, öt agrárcentrumba tömörült 52 szakiskola országos évnyitóját rendezték meg a Déli Agrárszakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégiumban.

Az agrárszakképzési országos évnyitónak otthont adó szakiskolát röviden csak Mezgének nevezik a városban, szlogenje pedig: Mezgé, a siker iskolája. Rózsa Pál Csaba igazgató elmondta, hogy az idén 487 fővel kezdődik a tanév, közülük 160-an új beiratkozók. Felnőttképzésre pedig 650-en jelentkeztek.

Az intézményhez 211 hektáros tangazdaság tartozik, lovardával, sertéshizlaldával, 13 fajtát bemutató juhnyájjal, hús- és tejhasznú gulyával, kertészettel. A saját hizlalású állatokat az iskola húsipari tanüzemében dolgozzák fel, és van feldolgozóipari tanműhely, ahol többek közt gyümölcslevet, paprikaőrleményt készítenek. Termékeiket az iskola mintaboltjában értékesítik és ebből tavaly 252 millió forint árbevételt értek el.

Minden adott ahhoz, hogy a fiatalok mezőgazdasági gyakorlatot szerezzenek. A tangazdaságon kívül mindannyian részt vesznek duális képzésben is.

Hivatás és jövőkép

Köszöntőjében Szerdai Zsuzsanna, a Déli ASzC főigazgatója kiemelte, hogy nemcsak szakmai tudást kívánnak átadni a szakiskolák, hanem hivatást és jövőképet, valós, vonzó alternatívát kínálnak a tanulóiknak. Ehhez szükség van korszerű, jól felszerelt tanüzemekre, a digitalizáció kínálta megoldások, eszközök használatára, amivel környezetkímélő és gazdaságos mezőgazdasági termelés folytatható. A kiskunfélegyházi iskola példamutató fejlesztéssel, 500 millió forintból szerelte föl, korszerűsítette a tanüzemét.

Kiskunfélegyháza régóta iskolaváros, mondta köszöntőjében Balla László alpolgármester. A Mezgé évek óta fejleszti a képzési kínálatát és a város életében is színes programokkal vesz részt, mint a Mezgé piknik, a libanapok vagy a farsangi disznótor. A város támogatásával és az elnyert korszerűsítési pályázat segítségével újult meg a kollégium homlokzata és cserélték ki az iskola ablakait.

Lezsák Sándor országgyűlési képviselő, az Országgyűlés alelnöke szerint lenyűgöző az a tudás, amit a mezőgazdaságban alkalmazni kell. Most különösen sok kihívás elé néz az ágazat, gyors alkalmazkodásra van szükség. Felhívta a figyelmet, hogy a mezőgazdaság nemzetbiztonsági szempontból is fontos ágazat, óvnunk kell termékeink genetikai tisztaságát, vigyáznunk a gazdák érdekvédelmére, védelmeznünk az agrárirányítás önállóságát és jó gazdakánt kell belaknunk a magyar földet.

Szakma és életforma

Nagy István agrárminiszter azzal az üzenettel kezdte ünnepi beszédét, hogy jó kedvvel tanuljanak a fiatalok az iskolában, hiszen a mezőgazdaságban a munkákat el kell végezni, és ha nincs hozzá jókedv, úgy sokkal nehezebb.

Fotó: Vermes Tibor
Az Agrárminisztérium fenntartásában működő 52 szakképzési intézményben 3316 fiatal kezdi meg tanulmányait, összesen 22 ezer diák tanul az agrárszakképzésben. A tanároknak, végzett diákoknak köszönhető, hogy hazánkban soha nem került veszélybe az élelmiszerellátás biztonsága.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: