0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. október 7.

Öntözési közösségek víz nélkül

A mezőgazdaság sorsa azon múlik, mennyire tudnak a közösségek összefogni és vizet adni a tájnak. Az utóbbi évek aszályos nyarai a mezőgazdaság szereplőit tettekre ösztönözték.

A 2019. évi CXXIII. öntözéses gazdálkodásról szóló törvény létrejötte óta több mint 250 öntözési közösség került bejegyzésre.

A tápiószelei Nerina, a jászberényi Rekettyés és a nagykátai Csobogó öntözőközösség 2023-ban jött létre azzal a szándékkal, hogy pályázatok segítségével öntözési technológiákat fejlesszenek az egyik leginkább aszály sújtotta területen. Mindhárom közösség ugyanabból a négy tagból áll. Hogy három közösséget kellett létrehozni, annak a földrajzi távolság az oka, ugyanis az 1500 hektáron gazdálkodó gazdaságok művelésbe vont földjei helyileg több területen helyezkednek el.

Illusztráció
Illusztráció

Az közösségek megalakulása után készült vízügyi állásfoglalás alapján egyértelműen kiderült, hogy a Rekettyés és a Csobogó öntözőközösség teljesen tehetetlen, ugyanis ezeken a területeken nincs földfelszíni vízkészlet, amiből öntözni lehetne, illetve a Csobogónál nem csupán a vízhiány okoz gondot. Itt egy régi üzemen kívüli szennyvíztisztító telep is lehetetlenné teszi az öntözési tevékenységet. A Nerina az egyetlen, ahol csekély eséllyel ugyan, de van lehetőség vízhez jutni. A közösség terve, hogy saját, 30-40 hektáros legelőjüket kivonják a legeltetésből, és helyére víztározót építenek. Ennek vízellátását többféle módon szeretnék megoldani: esővízből, amiből idén ezen a területen kis mennyiség hullott, kutakból, amennyiben erre engedélyt kapnak, illetve a közelben lévő Tápió patak és Ilike-patak lecsapolásából, amikor megfelelő a vízhozamuk.

A Tápió patak felduzzasztása lehetőséget teremtene az Ilike-patak újbóli vízellátására, de jelenleg már a Tápió patakban is csak a közösség területeinek öntözéséhez szükséges víznek az egyharmada van.

A pályázatokért felelős Fehér Zsófia éppen a héten nyújtja be azt a pályázatot, mely az előkészületi kiadások egy részét fedezni tudja. A kiadások ebben a fázisban a tervezési költségek és a vízügyi tervek elkészítését, engedélyeztetését foglalja magába, illetve egy olyan személy munkabérét, aki teljes munkaidőben ezen feladatok megoldásán dolgozik.

Illusztráció
Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magyar Mezőgazdaság