0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. november 3.

Mitől minőségi egy szénabála?

A minőségi szénabálakészítés neves szakértőjét kérdeztük arról, hogy milyenek a jó bála ismérvei. Valóban itthon bálabűnözés folyik? Komjáthi Gábor, Lukács Ernő nyomdokaiba lépve 1979-től foglalkozik a bálakészítés tudományával - és ez nem túlzás.

A bálázás helyes menete

Az, hogy évente hányszor kaszálhatunk, az éghajlat határozza meg. Hazánkban, annak klimatikus jellegéből fakadóan évente egyszer nyílik lehetőség minőségi bálakészítésre. Gáborék a fűszénát nem előre sodorják, hanem a bálázó előtt haladó rendsodró segítségével kerül a bálázóba az anyag, és ezt követően egyből a csapadéktól óvó tárolóba szállítják.

Még ha esőmentes időjárást jósolnak is, akkor sem szabad kinn hagyni a bálát, hiszen a talajból származó nedvesség felszívódik, akár egy éj leforgása alatt is sérülhet a bála alja, mely a már említett penészedés melegágya lehet. A kockabála még kényesebb, figyelmeztet Gábor.

A talajnedvesség egy éjszaka alatt is teret biztosíthat a penészgombák megtelepedésének, így bálázás után egyből tározóba kerülnek a bálák (Fotó: Komjáthi Gábor)
A talajnedvesség egy éjszaka alatt is teret biztosíthat a penészgombák megtelepedésének, így bálázás után egyből tározóba kerülnek a bálák (Fotó: Komjáthi Gábor)

Azt, hogy mikor alkalmas a kaszálék bálázásra, helyszíni vizsgálat alapján ítélhetjük meg. A bálázás előtti napon kimegyünk a területre este 6 és 7 óra között, egy marokra való szénát elkezdünk ,,tekergetni”, magyarázza a gazdálkodó. Ha a szálak törhetők, az megfelelő, bálázásra alkalmas nedvességtartalmat jelöl. Törekedni kell arra, hogy a kaszálógép után egyenletes legyen a lekaszált fű vastagsága. Ha nagytömegű a lekaszált fű, indokolt lehet a forgó fellazítása terítővel, azokon a helyeken, ahol a kaszálógép letaposta.

Az sem baj, ha még egyszer megázik, ebben az esetben azonnal meg kell lazítani terítőgép segítségével, hogy a penészedés ne induljon be, tanácsolja a gazdálkodó. Ha elázik, két órán belül meg kell lazítani. Egy eső nem árt, hiszen megpuhul és leveri a port a szénáról, vélték az öregek. 2010-ben akadt olyan terület, ahol ötször ázott meg a kaszált fű, ötször terítették, de a körültekintő szárításnak köszönhetően még etethető, de csökkent minőségű, leárazott széna került a vásárlóhoz. Olyannyira elnyerte a tetszést, hogy a következő évben is érdeklődtek a vevők. Jól mutatja, hogy a széna minősége körültekintéssel jól megóvható. A mi üzletpolitikánk az, hogyha bármilyen gond van a szénával, visszaveszem és a fuvarköltséget is állom, mondja Gábor.

,,Bálabűnözés” a hazai piacon

Sajnos hazánkban számos lovarda állítja, hogy bűnözés folyik a bálapiacon. A saját vevőköröm teljes egészében lefedi kapacitásainkat, nem is tudok több bálát biztosítani, és ez természetesen pozitív visszajelzés is a tevékenységünkkel kapcsolatban, amely megnyugtat – jól végezzük a dolgunkat.

Forrás: Magyar Mezőgazdaság

Magazin ajánló: