0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2026. január 2.

Generációváltó kertészet – A vásárlók sikere és a kertkultúra

A Hegede Kertészet családi vállalkozásként működik és fennállásának 42. évfordulóját ünnepli. A Kecskeméthez közeli Helvécián évente mintegy 1,5-2 millió évelő növényt termesztenek 15 hektár szabadföldi területen.
A cserépméretet a vásárlók igényeihez igazították. A növényeket azonnal tovább­ültető parképítők elsősorban a kisebb, 9 × 9 centiméteres cserépben elérhető növényeket részesítik előnyben, míg a viszonteladók általában a 14 centiméteres és annál nagyobb cserepes növényeket keresik.

Emellett nagyobb számban használnak 11 × 11-es cserepet is, amelyekben elsősorban a nagyméretű magánkertekhez vásárolják a növényeket. A díszfűféléket jellemzően nagyméretű konténerekben termesztik. A kisebb, szögletes edénybe ültetett növények ideálisak a tavaszi és őszi kiültetésekhez, míg a nyári, július végi, augusztusi ültetések során előnyt jelent, ha a növények több közeget tartalmazó edényben nevelkedtek. A nagyobb földlabda több tápanyagot biztosít, így kedvezőtlenebb környezeti feltételek esetén extra védelmet nyújt a növény számára.

Divatosak a szárazságtűrő varjúhájfajták
Divatosak a szárazságtűrő varjúhájfajták
Fotó: Merényi Alexandra

Növényelhelyezés, szabadföldi nevelés

A konténertelepen elhelyezett növényeket fény- és vízigény szerint csoportosítják. Azonos blokkokban helyezik el a hasonló igényű növényeket. Külön kapnak helyet a vízi- és tóparti növények, íriszek, valamint a szárazságtűrő, xerofil növények, így a divatos varjú­hájak (Sedum-fajták) és a Yucca-anyatelep. Az árnyékkedvelőket laza ár­nyékot adó faültetvények alatt nevelik.

A szabadföldön, természetes környezetbe helyezett állományok a szélsőségekhez jobban hozzászoknak, a fény­igényes fajok szép zömökek maradnak törpésítés és egyéb hormonális beavatkozás nélkül is.

A szellős környezetben az öntözővíz hamar leszárad a lombról és gátat vet a gombás betegségek kialakulásának.

Értékesítés, vásárlói igények

Vevőik között egyaránt megtalálhatók táj­építészek, kertépítők és kertészei árudák. Valamennyiük igényét ugyanolyan szakmaisággal, nagy odafigyeléssel követik, és kínálnak adott célra felhasználható és a stílusirányzatnak megfelelő fajtákat, legyen az közterület, nagyberuházás vagy magánkert. Viszonteladó partnereik számára heti rendszerességgel fényképes növénylistát küldenek az aktuálisan virágzó növényekről. Fontos számukra, hogy a kertészeti árudákat változatos, korszerű, jó minőségű, klímatűrő és életképes növényanyaggal lássák el, hiszen meggyőződésük, hogy a vásárlók sikerélménye hozzájárul a kertkultúra elismertségéhez.

Egynyári vagy évelő?

Az elmúlt években a közterületi, valamint a magánkertek növényalkalmazásában is egyre inkább előtérbe kerültek az évelő fajok az egynyáriakkal szemben. Ennek egyik fő oka az egynyáriágyások magas fenntartási költségében, illetve a klímaváltozásból adódó nyári extrém hatásokban keresendő. Kérdésünkre ifj. Hegede István megerősítette, hogy

az évelő növények iránti kereslet folyamatosan növekszik, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem feltétlenül indokolt kizárólag erre a növénycsoportra támaszkodni a bevált növényalkalmazási gyakorlatban.

Véleménye szerint mind az egynyári növények, mind a cserjék alulértékeltté váltak az utóbbi időben. Minden növénycsoportot – évelőket, egynyáriakat és cserjéket – egymással összhangban, rendszerként célszerű kezelni. Bizonyos területeken, például nagy forgalmú városrészek belső terein továbbra is javasolt egynyári növényeket telepíteni, mivel önmagában az évelők alkalmazása nem garantál esztétikai javulást, és fenntartási igényük sem minden esetben alacsonyabb. A jelenleg divatos évelőfajták első éves megjelenése feltűnő lehet, azonban hosszú távú életképességük sokszor még nem igazolt. Az egynyári növények továbbra is kiemelkedő esztétikai értékkel rendelkeznek, ezért helyük van a kiültetésekben.

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: