0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2026. április 9.

Május közepéig tart a fagyveszély

Egy éve tarolta le a fagy a magyar gyümölcsösöket, és bár az idei kilátások egyelőre kedvezőek, a 2026-os szezon ismét a fagyosszentekig tartó bizonytalanság jegyében telik. Ismét fagyos hajnalok elébe nézünk!

Fagyhelyzet a Nyírségben

A tavalyi év komoly nyomot hagyott a nyírségi almaültetvényekben. Kávássy László biodinamikus gazdálkodó 27 hektáros területén volt olyan parcella, amit 100 százalékban letarolt a fagy, máshol 30-40 százalékos kieséssel zárták az évet. Akkor egy északi széllel érkező, -4, -5 Celsius fokosos szállított fagy okozta a bajt, ami ellen szinte lehetetlen volt védekezni.

A termelő szerint idén más a helyzet. Jelenleg kisugárzási fagyok jellemzőek, ami ellen van esély felvenni a „harcot”. A Kávássy birtokon füstöléssel és a talaj belocsolásával próbálkoznak. A cél az, hogy a levegő nedvességtartalma emelkedjen meg, így a fagy ne a fa szöveteit, hanem a levegőben lévő vizet „támadja”. Egyes parcellákon, ahol a technikai feltételek adottak, közvetlenül fagyvédelmi öntözéssel védik a virágokat, ha szükséges.

virág fagy alma gyümölcs
Illusztráció; Fotó: Krzysztof Jaracz, Pixabay

A védekezés már tavaly júliusban elkezdődött

Mivel az ökológiai termesztésben nem használhatók a bolti fagyvédő készítmények, Kávássy László a növény belső erejére épít. A védekezést már tavaly júliusban megkezdte, amikor is nagy mennyiségű káliumot juttatott ki, hogy növelje a növények cukortartalmát, ami természetes fagyállóként működik a sejtekben. Emellett rendszeres szerves komposzt kijuttatással tartja jó kondícióban az ültetvényét.

A termelő szerint az idei évben jók a kilátások, de nagy a bizonytalanság.

A tavalyi gyenge termés után a fák kipihentek, ez a gyakorlatban is látszik, az ültetvényben nagyon intenzív a virágzás, sok a virágrügy. A jelenlegi állás szerint jók a kilátások egy komolyabb termésre, de a gazda óvatos.

Sok múlik azon, befelhősödik-e az ég, vagy változik-e a szélirány. Bár most van esély a fagy kivédésére, a fagyosszentekig (május közepéig) még bármikor jöhet egy újabb hideghullám, ami mindent tönkretehet.

Fagyvédelmi eljárások

A fagyvédelem nem egyetlen eszközből, hanem egy összetett döntési mátrixból áll – szűrhető le a FruitVeB-elnök Apáti Ferenc szatymazi előadása és szakmai publikációi alapján. A módszer megválasztása a fagy típusától, a szélsebességtől és az ültetvény gazdasági értékétől függ.

Légkeverés szélgépekkel

Az egyik első saját gyártmányú mobil szélgép 2021-ben állt munkába a bogárzói körtésben
Az egyik első saját gyártmányú mobil szélgép 2021-ben állt munkába a bogárzói körtésben

A legnépszerűbb aktív védekezési mód, amely a magasabb légrétegek melegebb levegőjét hozza le a fák közé. Kizárólag kisugárzási fagy esetén, ha van inverziós réteg. Ez azt jelenti, hogy 5–15 méter magasan legalább 2-4 Celsius fokkal melegebb a levegő, mint a talajszinten.

Nem működik viszont erős szélben (ilyen a sokat emlegetett szállított fagy), vagy ha nincs inverzió, azaz a magasban is ugyanolyan hideg van, mint az ültetvény szintjén.

Szélgépek működtetésével általában 2-3,5 fokot lehet emelni a hőmérsékleten.

Előnye, hogy üzemeltetése olcsó, ezért bizonytalan helyzetben is érdemes elindítani. Egy telepített gép 4–6 hektárt, egy mobil gép 1–2 hektárt képes megvédeni.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu