A dróntechnológia az élet számos területén hódít egyre nagyobb teret, köztük a mezőgazdaságban is. A PricewaterhouseCoopers becslése szerint a mezőgazdaságban használatos drónok potenciális piaca elérheti a következő években globálisan elérheti a 32,4 milliárd dollárt, mivel a növénytermesztés és az állattartás ellenőrzésére, vizsgálatára specializált csúcstehcnológiás rendszerek használatával csökkenthető az emberi hibalehetőség, amellett, hogy időt és pénzt spórolnak a gazdáknak.
Egy friss kutatásban az állatokra gyakorolt hatásait vizsgálták az amerikai Virginia Tech Egyetem közösségi oktatási programja keretében: a juhokon végzett vizsgálat célja az volt, hogy olyan eszközöket, eljárásokat fejlesszenek ki, amelyeket elérhető áruk és viszonylagos egyszerűségük miatt a kisebb gazdaságok is használhatnak majd. Ezek használatával a gazdák gyorsan és egyszerűen szemrevételezhetik, ellenőrizhetik állatállományukat: van-e elkóborolt, vagy sérült állat, netán megellettek-e a mezőn az anyajuhok.
Az ezzel kapcsolatos kísérletek során a kutatók azt vizsgálták, hogyan reagálnak az állatok a drónra. A kamerákkal ellátott eszközt először huszonkét méternyire röptették a juhoktól, később pedig csökkentették a magasságot egészen három méterig. A vizsgálatok alapján egyértelművé vált, hogy az állatok idővel megszokják a drónt. Az első néhány röptetésnél ugyanis a juhok egy része megijedt az eszköztől, idővel azonban szinte kivétel nélkül figyelmen kívül hagyták azt.
A kutatók szerint a technológia alapjaiban változtathatja meg azt, ahogyan a gazdálkodók az állataikat kezelik, annál is inkább, mivel rövidebb idő alatt sokkal nagyobb területet láthatnak így át – egy helyben állva, akár két futballpálya méretének megfelelő területet ellenőrizhetnek. Az eszközök pedig bárki számára elérhetőek, méghozzá az előnyeiket figyelembe véve viszonylag csekély összegért: egy hobbidrón már 500 dollárért beszerezhető. A kamerával felszerelt drónok rendelkeznek minden olyan funkcióval, amire a gazdáknak szükségük lehet: az egyszerű kezelőszervek, illetve az automatikus fel- és leszállási funkciók révén az eszköz pillanatok alatt bevethető.
A kutatás célja ugyanakkor az is, hogy egyre több mezőgazdasággal foglalkozó család számára váljanak ismertté ezek a technológiák, ezt pedig egyebek között a fiatalok bevonásával igyekszenek elérni, akik révén az idősebbek is megtapasztalhatják majd a drónokban rejlő lehetőségeket.