Back to top

Méhek rendőrkutyák helyett?

A drogok felkutatásában a méhek is bevethetők, legalábbis egy méhész-rendőrnő szerint. Sonja Kessler az ötlet kidolgozásáért az Európai Rendőr Kongresszus különdíját is megkapta.

Németországban címlapra (GdP Mitgliederzeitschrift) került az a rendőrnő, aki a tanulmányait lezáró szakdolgozatban egy olyan „kiképzési” modellről ír, mellyel a jelenleg használatos drogkereső kutyákat lehetne méhekkel helyettesíteni illetve azok tevékenységét kiegészíteni.

A méhek ugyanis remek szaglással rendelkeznek és nagyon jól kondicionálhatók bizonyos szerek jelzésére.

Az ötlet egyáltalán nem új, több egyetem is bizonyította már korábban, hogy a méheket pontosan kondicionálni lehet bizonyos szerek jelzésére.

A téma rendőri szempontból azért érdekes, mert a drogkereső kutyákat viszonylag rövid ideig lehet dolgoztatni, sokba kerül a kiképzésük és többnyire egyetlen személyre hallgatnak.

A méhek kondicionálásához pusztán néhány alkalom szükséges. Ebben a vonatkozásban már tesztelték is őket pl. a hohenheimi egyetemen, és akár egy bőröndszerű hordozóeszközben is jeleznek, illetve azzal a helyszínre szállíthatók, jegyzi meg az egyik ilyen kísérlet vezetője, Peter Rosenkranz.

Sonja Kessler rendőrnő, aki egyben hobbiméhész is, szakdolgozatában még ennél is továbbmegy:

szerinte egész méhcsaládokat lehetne drog-, illetve fegyverkeresésre kondicionálni, és nagyobb területeken bevetni.

Így fel lehetne kutatni a drogültetvényeket, vagy háború után visszamaradó muníciót, aknákat, illetve egyéb robbanóanyagokat, például TNT-t, stb. A szakdolgozatban a szerző elismeri, hogy a méhek csak megfelelő időjárásban és csak a meleg évszakokban tudnának dolgozni.

Méhek etetik egymást
Méhek etetik egymást
Fotó: Hevesi Mihály

A szakemberek szkeptikusak a méhek bevethetőségét illetően, hiszen amennyiben pl. egy repcemező virágzik a közelben, a méhek nagy valószínűséggel inkább arra tájolnak rá, mint hogy a drogot vagy puskaport keressék.

Az is az ötlet ellen szól, hogy a méhek rövid életűek, ezért a kondicionálást minden egyes alkalommal újra kellene végezni, amikor új méhek kerülnének bevetésre.

A rendőrkutyákat alkalmazó vámosok is kételkedve fogadják az ötlet alkalmazhatóságát, hiszen a kutyákkal egyszerre lehet drogot, készpénzt vagy cigarettát keresni, a méhek esetében pedig külön „méhcsoportokat” kellene ezekre kondicionálni.

A rendőrnő szakdolgozatáért az Európai Rendőrök 2019-es kongresszusán különdíjban részesült.

Forrás: 
Schweizer Bauer 2019/8/20

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Erős érvek a szója mellett

Soha ennyi érv nem szólt még a szójatermesztés mellett, mint most – hangsúlyozta Bene Zoltán, a Karintia Kft. ügyvezetője a Portfolio Agrárium 2023 Konferencián, Kecskeméten.

Magyar tapasztalatokra alapozva védekeznek az osztrákok az aranysakál ellen

Mivel Magyarországon jóval nagyobb számban van jelen az aranysakál, mint Ausztriában, ezért osztrák kutatók a nádifarkasról alkotott ismereteik bővítése céljából a SEFAG Zrt. munkatársainak közreműködését kérték. Főként az erdőgazdaság csapdázási tapasztalataira voltak kíváncsiak a kutatók.

A receptúra az érték

Egy öthektáros bekerített egykori téesztelepen hizlal turnusonként hétszáz sertést Egyházasfalu határában Derdák Gábor és édesapja. Földjeiken, legyenek azok saját tulajdonban vagy bérelt területek, precíziós művelést folytatnak, és a hizlalást is „adatalapon” végzik. Emellett Gábor növényorvosként is „praktizál”, és egy kisebb integrációt is működtet.

Fenntartható legeltetési projektet indítanak

A Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvostudományi Egyetem (USAMV) is részt vesz partnerként a Grazing4AgroEcology (G4AE) projektben, amelyet az Európai Unió mintegy 3 millió euróval (1,2 milliárd Ft) finanszíroz.

Hamarosan kezdődik a tavaszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni immunizálására idén tavasszal is sor kerül, melyhez kapcsolódóan az ebzárlat és a legeltetési tilalom életbe lépése sem marad el az érintett térségekben. A repülőgépes vakcinázás 2023. április 1-én kezdődik hazánk déli és keleti megyéiben.

Alakulóban a Magyar Precíziós Állattartásért Egyesület

Még ebben a hónapban hivatalosan is megalakul az az egyesület, amely a precíziós állattartás népszerűsítését és hazai elterjesztését tartja legfontosabb feladatának. Az egyesület szervezését elsősorban kutatók, egyetemi szakemberek indították, de azzal a céllal, hogy minél több állattartó a tagja legyen és használja szolgáltatásaikat.

A méhek játszani is szeretnek

A poszméhekről kiderült, hogy nem csak dolgozni szeretnek, de szívesen játszanak is.

Kétszáznyolcvan millió forintos fejlesztést hajt végre az orosházi Königin Trade Kft.

Kétszáznyolcvan millió forintos fejlesztést hajt végre a méhészeti eszközök és egyéb élelmiszeripari gépek gyártásával foglalkozó orosházi Königin Trade Kft.

A propolisz egészségügyi előnyei: gyulladáscsökkentéstől a bőrproblémákig

A propolisz egy gyantaszerű anyag, amelyet a méhek méhviasszal kombinálva állítanak elő. A propoliszt tömítőanyagként használják a méhek a kaptárépítéshez, de az ember számára is hasznos lehet. Méhszurok néven is ismert.

Négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait

A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban - közölte Nagy István agrárminiszter. A magyar kormány ennek érdekében az agrárkár-enyhítési alap forrásait több mint négyszeresére emelte.