
Az év során oly aktív gyümölcsmolyok rajzása gyakorlatilag megszűnt,
nem fognak a fény- és feromoncsapdák almamolyt, barackmolyt, aknázómolyokat, elvétve csupán a keleti gyümölcsmoly repül. Szőlőben viszont a csapda még most is napi 2-4 darab kígyóaknás szőlőmolyt fog, és szintén aktív még a polifág amerikai lepkekabóca, napi 1-3 darab belőle a fogás.
Még most is aktívan repül a nyugati dióburoklégy, pedig már eddig is tetemes károkat okozott a diótermésben.


A nyár folyamán gondozatlan, elgazosodott területeken most hatalmas károkat okoz a vetési bagolylepke hernyója,
a „mocskospajor”. A kártevő polifág, tehát nem válogat a tápnövényekben, mindent képes kipusztítani. Növekedésével párhuzamosan növekvő étvágyának éjszakánként több növény is áldozatul eshet. Most elsősorban a másodvetésű növények és az átteleltetésre szánt növénykultúrák esetében kell figyelni. Kifejlett lárva alakban telel át, ezért a hernyó az első fagyokig táplálkozik, majd tavasszal még ismét károsít egy rövid ideig, mielőtt bábozódik.
Hasonlóképpen tesz a selyemfényű puszpángmoly is, mely már július utolsó dekádja óta repül, de még most is igen aktív. A nyári nemzedék első hernyói már tetemes károkat okoztak a bukszus lombozatában, de még most is fognak lárvák kelni.
A kártétel ezért a fagyos napok kezdetéig tartani fog,
a hernyók lárva alakban telelnek át, de tavasszal még táplálkozni fognak.
Némileg csökkent az ázsiai márványospoloska aktivitása, de mellette a zöld vándorpoloska minden fejlődési alakja szívogat. Házikertektől a szántóföldig mindenütt megfigyelhető az összes fejlődési alakja, sőt a hűvösebb éjszakák miatt egyre többet látni a lakóépületek nyílászáróin és a falakon. Már most érdemes a rendelkezésre álló eszközökkel megakadályozni a bejutásukat.
Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassák a www.magyarnovenyorvos.hu honlapot.