Fontos tartották az AGROmachEXPO-n - a CzechTrade standján - való megjelenést, mivel termékeik bizonyos vonatkozásban technológiai választ jelentenek a klímaváltozás kihívásaira.
- magyarázta Kása Sándor, a budapesti központú cég ügyvezetője. Legjobb előre felkészíteni a növényt, ezáltal az aszálystresszes időszakok negatív hatását sokszor még lehet csökkenteni. Egy jó kondícióban lévő alma vagy repce ellenállóbbá válik a káros külső hatások ellen. Termékeik akkor is sikerrel bevethetők, amikor a talajban relatív tápanyag deficit tapasztalható, nedvesség hiányában nem tudja a növény felvenni. Ezzel a lombtrágya technológiával át lehet a nehéz időszakon segíteni a növényt.

„A technológia alkalmazását csak úgy javasoljuk, ha a gazda ismeri a területe tápanyag ellátottságát” - hangsúlyozta a szakember, azt kapja meg a növény és abban a fenológiai fázisban, amire és amikor valóban szüksége van. Ezért együtt működnek magyarországi kutatóintézetekkel – mint a kompolti "Fleischmann Rudolf" Mezőgazdasági Kutatóintézettel, vagy a tarcali Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézettel -, s nem csak értékesítenek, hanem szaktanácsadással is a termelők rendelkezésére állnak. Ennek köszönhetően nagyon jó végfelhasználói eredményekről tudnak beszámolni.
„Azon dolgozunk, hogy Csehországba, Szlovákiába, Lengyelországba ki tudjuk vinni a magyar borokat”- hívta fel a figyelmet az ügyvezető, hogy idén tavasszal határon túli étterem- és szálloda tulajdonosok számára szerveznek bemutatkozást Észak-Szlovákiában, a cseh – lengyel – szlovák határ közelében..
Szénbázisú lombtrágyáik a Klofác cég saját, egyedi szabadalommal rendelkező fejlesztései. Zászlóshajójuk a Carbonbor szén és bórtartalmú szuszpenzió – amely a piacon található egyik legmagasabb bór tartalmú készítmény -, mellette a Fumag készítményeket kínálják, melyekben nitrogén, kálium és magnézium mellette további mikroelemeket találunk. A cseh gyártó nem csak lombtrágyát kínál, hanem az adott kultúrára optimalizált tápanyag utánpótlási technológiát. Ennek lényege, hogy a növény mindig a fenológiai fázisának megfelelően optimalizált tápanyag ellátásban részesüljön.
Csehországban a magyarhoz képest kisebb területen folyik mezőgazdasági termelés, ám a miénknél jelentősebb repcetermeléssel dicsekedhetnek. A repcére készítettek egy olyan lombtrágya technológiát, amitől több magyar gazdának is megrándul a szája sarka. A Carbonbort őszi kijuttatásra is javasolják, mivel nincsen benne nitrogén, nem „fújja fel” a növényt, hanem a gyökérzet fejlődését segíti, ezzel nő a növény áttelelő képessége. Tavasszal az állomány újabb Carbonbor kezelést kap, ami felkészíti a növényt a virágzásra, majd jöhet a Fumag Lan, amiben már szinte minden benne van, amit a repce kívánhat.

- nyugtázta Kása Sándor, úgy kell növelni a termelés hatékonyságát, hogy lehetőség szerint csökkentsük a környezeti káros hatásokat. Mivel a lombtrágya célzottan kijuttatott hatóanyag, nagyon jó a megtérülése.