Back to top

Lombtrágya újragondolva

Vegetációs időszakon belül a hiánybetegségek gyors kezelése, a tápanyagutánpótlás szinte elképzelhetetlen lombtrágyák nélkül. Másfél évtizede látja el a ConsulTrade 2002 Kft. a cseh Klofác fejlesztő és gyártó cég lombtrágyáinak magyarországi képviseletét. A cseh vállalat tulajdonosa korábban gyakorló agrármérnök volt, aki a termelésben szerzett tapasztalatait a tápanyag utánpótlás területén kamatoztatja.

Fontos tartották az AGROmachEXPO-n - a CzechTrade standján - való megjelenést, mivel termékeik bizonyos vonatkozásban technológiai választ  jelentenek a klímaváltozás kihívásaira.

„Vegetációs időszakon belül a hiánybetegségek gyors kezelése, a tápanyagutánpótlás szinte elképzelhetetlen lombtrágyák nélkül”

- magyarázta Kása Sándor, a budapesti központú cég ügyvezetője. Legjobb előre felkészíteni a növényt, ezáltal az aszálystresszes időszakok negatív hatását sokszor még lehet csökkenteni. Egy jó kondícióban lévő alma vagy repce ellenállóbbá válik a káros külső hatások ellen. Termékeik akkor is sikerrel bevethetők, amikor a talajban relatív tápanyag deficit tapasztalható, nedvesség hiányában nem tudja a növény felvenni. Ezzel a lombtrágya technológiával át lehet a nehéz időszakon segíteni a növényt.

Kása Sándor: A Carbonborban a szén segíti a növényt a bór hatékonyabb felvételében
Kása Sándor: A Carbonborban a szén segíti a növényt a bór hatékonyabb felvételében
Fotó: viniczai

„A technológia alkalmazását csak úgy javasoljuk, ha a gazda ismeri a területe tápanyag ellátottságát” - hangsúlyozta a szakember, azt kapja meg a növény és abban a fenológiai fázisban, amire és amikor valóban szüksége van. Ezért együtt működnek magyarországi kutatóintézetekkel – mint a kompolti "Fleischmann Rudolf" Mezőgazdasági Kutatóintézettel, vagy a tarcali Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézettel -, s nem csak értékesítenek, hanem szaktanácsadással is a termelők rendelkezésére állnak. Ennek köszönhetően nagyon jó végfelhasználói eredményekről tudnak beszámolni.

Jelenleg 11 borvidéken vannak jelen a termékeikkel – a Pannonhalmi Főapátság Pincészete, a Pannon Tokaj Pincészet, Blum Pincészet, St. Andrea Szőlőbirtok és Pincészet -, de a hazai borászoknak nem csak lombtrágyát szeretnének eladni, hanem igyekeznek piacot is szerezni a termékeiknek.

„Azon dolgozunk, hogy Csehországba, Szlovákiába, Lengyelországba ki tudjuk vinni a magyar borokat”- hívta fel a figyelmet az ügyvezető, hogy idén tavasszal határon túli étterem- és szálloda tulajdonosok számára szerveznek bemutatkozást Észak-Szlovákiában, a cseh – lengyel – szlovák határ közelében..

Szénbázisú lombtrágyáik a Klofác cég saját, egyedi szabadalommal rendelkező fejlesztései. Zászlóshajójuk a Carbonbor szén és bórtartalmú szuszpenzió – amely a piacon található egyik legmagasabb bór tartalmú készítmény -, mellette a Fumag készítményeket kínálják, melyekben nitrogén, kálium és magnézium mellette további mikroelemeket találunk. A cseh gyártó nem csak lombtrágyát kínál, hanem az adott kultúrára optimalizált tápanyag utánpótlási technológiát. Ennek lényege, hogy a növény mindig a fenológiai fázisának megfelelően optimalizált tápanyag ellátásban részesüljön.

Valamennyi termékük tartalmaz tapadásfokozó anyagot, így nem mossa le az eső. Ugyanakkor ennek köszönhetően olyan filmréteg keletkezik a lombon, ami megnehezíti a gomba behatolását a  növényi szövetekbe.

Csehországban a magyarhoz képest kisebb területen folyik mezőgazdasági termelés, ám a miénknél jelentősebb repcetermeléssel dicsekedhetnek. A repcére készítettek egy olyan lombtrágya technológiát, amitől több magyar gazdának is megrándul a szája sarka. A Carbonbort őszi kijuttatásra is javasolják, mivel nincsen benne nitrogén, nem „fújja fel” a növényt, hanem a gyökérzet fejlődését segíti, ezzel nő a növény áttelelő képessége. Tavasszal az állomány újabb Carbonbor kezelést kap, ami felkészíti a növényt a virágzásra, majd jöhet a Fumag Lan, amiben már szinte minden benne van, amit a repce kívánhat.

„Tapasztalatunk szerint egyre elfogadottabb a szántóföldi kultúrák lombtrágyázása”

- nyugtázta Kása Sándor, úgy kell növelni a termelés hatékonyságát, hogy lehetőség szerint csökkentsük a környezeti káros hatásokat. Mivel a lombtrágya célzottan kijuttatott hatóanyag, nagyon jó a megtérülése.

Forrás: 
magyarmezogazdasag

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Két legyet egy csapásra: gombatermesztés gyümölcsösökben

A gombák termesztéséhez jóval kevesebb értékes termőtalaj, víz és erőforrás szükség, mint az állattenyésztéshez, mégis hasonlóan kiváló fehérjeforrások, mint a különféle húsok. Emellett szimbiózisban élnek a fákkal, tápanyagot cserélnek velük, és közösen nagy mennyiségű szén-dioxid-megkötésre képesek.

Erős érvek a szója mellett

Soha ennyi érv nem szólt még a szójatermesztés mellett, mint most – hangsúlyozta Bene Zoltán, a Karintia Kft. ügyvezetője a Portfolio Agrárium 2023 Konferencián, Kecskeméten.

A kalászfuzáriózis megelőzése segíti az élelmiszerbiztonság javítását

Európában a kalászos kultúrákat egyre nagyobb mértékben szennyezik egyes gombafajok által termelt káros mikotoxinok, amelyek betegséget okozhatnak az állatokban és emberekben egyaránt. A különböző gombás fertőzések nem csak a terméshozamot csökkenthetik, de jelentős élelmiszerbiztonságot veszélyeztető hatásuk is van.

Hamarosan kezdődik a tavaszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni immunizálására idén tavasszal is sor kerül, melyhez kapcsolódóan az ebzárlat és a legeltetési tilalom életbe lépése sem marad el az érintett térségekben. A repülőgépes vakcinázás 2023. április 1-én kezdődik hazánk déli és keleti megyéiben.

Növénytermesztés az űrben: az első növény asztronautáktól napjainkig

Az első próbálkozások az 1940-es években kezdődtek és napjainkra már óriási fejlődésen mentek át az űrben történő növénytermesztési kísérletek. De miért kell az űrben növényt termeszteni? És milyen növények alkalmasak az ottani termesztésre?

A leghatékonyabb élelmiszerek a máj egészségéért

A máj egy olyan szerv, amelyre az emberek nem gyakran gondolnak, vagy nem beszélnek róla (ellentétben a bélrendszerrel, az aggyal és a szívvel), pedig lehetetlen nélküle élni. A máj felelős a méreganyagok tisztításáért a vérből, az emésztéshez fontos epe termeléséért, a véralvadási funkció fenntartásáért és a szervezet energiaellátásáért.

A világ legnagyobb egérirtására készülnek a Marion-szigeten

A világ legnagyobb irtási művelete keretében eltávolítanák a 19. században fókavadászok által véletlenül behurcolt egereket az Indiai-óceán déli részén fekvő Marion-szigetről, hogy megvédjék a vándoralbatroszokat és más veszélyeztetett tengeri madarakat - írta a The Guardian című brit napilap online kiadása kedden.

Metszeni márpedig kell!

Gyümölcsfaoltványokat nevelnek, aszalót működtetnek, a tudásukat pedig különböző helyi rendezvényeken rendszeresen megosztják az érdeklődőkkel. E célok mentén tartottak metszési bemutatót Tilajújhegyen, ahol az érdeklődők a gyümölcsfákkal kapcsolatos tavaszi teendőkkel ismerkedhettek.

El kell kerülni a gabonapiaci válság további mélyülését

A gabonafélék és az olajos magvak tekintetében súlyos piaci zavar tapasztalható Magyarországon, hónapok óta áll a hazai piac. Veszélybe kerülhet 3 millió hektár szántóföld hasznosítása, mivel a termelők teljes kiszolgáltatottságban vannak.

A propolisz egészségügyi előnyei: gyulladáscsökkentéstől a bőrproblémákig

A propolisz egy gyantaszerű anyag, amelyet a méhek méhviasszal kombinálva állítanak elő. A propoliszt tömítőanyagként használják a méhek a kaptárépítéshez, de az ember számára is hasznos lehet. Méhszurok néven is ismert.