Magyar Gábor családi gazdálkodó a Mecsekben, Váralján tartja a herefordjait. Azért is választotta ezt a fajtát, mert nem kell drága beruházással istállót építeni a számukra, egész évben a legelőn tarthatók. Az ellés idején is mindössze egy nagyobb szalmadombot építenek, hogy ott születhessenek meg a borjak.
A fajta kialakítása több mint negyedévszázados múltra tekint vissza. Gyökerei a Nyugat-angliai Herefordshire megyében vannak.
youtube://v/9ylKFpst1no
Kialakításánál cél volt, hogy egy gazdaságosan takarmányozható, remek súlygyarapodásra képes, jó legelőkészségű, korán tenyésztésbe vehető és jó szaporasági tulajdonságú húsmarhafajtát alakítsanak ki, amely képes kielégíteni az ipari forradalom korszakában jelentősen megnövekedett élelmiszeriipari keresletnövekedést. Angliában 1846-ban adták ki az első törzskönyvet hereford marhának. Ám akkoriban még nagyobb testűek voltak a herefordok. Az 1700-as években még az 1200-1300 kilogrammos egyedek se voltak ritkák. Ám a később a tenyésztésben a kisebb méretűeket preferálták.
Napjainkban egy hereford tehén élőtömege 500-600 kg között van. Színeződése jellegzetes, szabályos tarka.
A fajta népszerűségét jelzi, hogy létszáma meghaladja az összes húsmarha fajta együttes létszámát. Magyarországon az 1950-es évektől tenyésztik, szerepe az extenzív területek hasznosításában rejlik.