Back to top

Megtalálták a kiskaput, hogy folytathassák az erdőirtást

A szójamoratórium jó ötlet volt, hatására pár év alatt 84 százalékkal esett vissza a brazíliai esőerdő-irtás. Egészen addig, amíg rá nem jöttek a gazdálkodók, hogyan játszhatják ki a szabályokat.

Brazília Mato Grosso államában egy évtized alatt 400 négyzetmérföldnyi, azaz 1000 négyzetkilométernyi esőerdőt vágtak ki a szójatermesztő farmok bővítése érdekében. Komoly mérföldkőnek számított a 2006-os "Amazóniai szójamoratórium", mely megtiltotta, hogy 2008 után olyan területekről értékesítsék a termést, amely erdőirtás következtében jött létre.

Az erdőterület pusztítása 2012-ig 84 százalékkal esett vissza. A tendencia azonban az elmúlt években megfordult: az erdőirtás meredeken emelkedett, tavaly 15 éves csúcsot döntött meg.

A moratórium ugyanis csak a szójára vonatkozott, a gazdák továbbra is újabb és újabb területeket "tisztíthatnak meg" kukorica, szarvasmarha, vagy bármi egyéb áru számára. 

A Greenpeace, egy brazil civil szervezet és oknyomozó újságírók műholdas felvételeket tanulmányoztak, a legjelentősebb brazíliai szójatermesztő terület, Mato Grasso állam vidékeit vizsgálták. Úgy találták, hogy míg a tanulmányok azt mutatják, hogy a moratórium sikeresen leállította az esőerdők közvetlen szójaföldekké történő átalakítását, az erdőirtás folytatódott. A gazdálkodók földet szabadítottak meg a fáktól, hogy a szóján kívül más árukat is termeszthessenek, a kutatás szerint 2009 és 2019 között Mato Grossóban 450 négyzetmérföld esőerdőt vágtak ki. Holly Gibbs, az Egyesült Államok-beli Wisconsin-Madison Egyetem földrajz- és környezettudományi professzora azt mondta: „Miközben a szójatermesztők betartják a moratóriumot, más céllal továbbra is folytatják az illegális erdőirtást.”
A szója kulcsfontosságú árucikk, amelyet a tej-, szarvasmarha-, sertés- és baromfitenyésztők Európában és a világ többi részén használnak állataik takarmányozására, az Egyesült Királyságban például  2019-ben csirke és egyéb élelmiszerek előállítására használt több mint 1 millió tonna szója összefüggésbe hozható az erdőirtással.

Gibbs szerint az európai és az amerikai szójavásárlók nyomására van szükség az erdőirtás megállításához.

Ugyanakkor Raoni Rajão professzor, a Minas Gerais Szövetségi Egyetem mezőgazdasági szakértője szerint a jelenlegi szabályozás nem elegendő, a  gazdálkodók máris észrevették  a kiskaput. Azt vezető kiskereskedőket, köztük a Sainsbury’s-t, a Tesco-t, a Lidlt és a Waitrose-t képviselő Retail Soy Group is elismerte, hogy a moratóriumnak megvannak a korlátai, és meg kell erősíteni ezen létfontosságú ökoszisztémák jogi védelmét.

Fotó: earth.org

Forrás: 
www.theguardian.com

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

A fa a 21. század építőanyaga

Sopronban a III. Erdei Szabadegyetem – döntéshozóknak című két napos eseményen június elején a faalapú gazdaság, az erdészet, a fa- és az építőipar szereplői és irányítói körüljárják a fa, mint megújuló nyers- és építőanyag alkalmazási lehetőségeinek kérdéseit.

Növényvédőszer-maradék miatt hívtak vissza kukorica tallért

Nem engedélyezett növényvédőszer-maradék (klórpirifosz) jelenléte miatt a gyártó Good Food Products visszahívta a 2023. szeptember 19-i minőségmegőrzési idejű 105 grammos Sondey Kukorica tallér amaranth és a 105 grammos Sondey Kukorica tallér chia termékeit, az árut Magyarországon a Lidl forgalmazza - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön az MTI-vel.

Életbe vágó vízügyek

Az elmúlt évek tendenciáit figyelve azt gondolhatnánk, darázsfészekbe nyúl, aki a vízgazdálkodással akar foglalkozni. Főleg, ha teszi ezt törvényi szinten.

Egyre több problémát okoznak a medvék Románia keleti részében

Egyre több a panasz a túlszaporodott medveállományra Románia keleti részében, a székelyföldi megyék, települések vezetői után moldvai elöljárók is szóvá teszik a problémát.

Új csávázószert készül bevezetni az uniós piacon a Corteva

Az Eden Research plc kérelmezte az Ecovelex™ engedélyezését az Európai Unióban és ezt követően majd az Egyesült Királyságban is benyújtja a kérelmet, forgalmazási partnerével, a Corteva Agriscience vállalattal. Az Eden egy AIM tőzsdén jegyzett vállalat, amely fenntartható megoldásokat fejleszt és szállít növényvédelmi, állat-egészségügyi és fogyasztói termékekhez.

Több mint 171 milliárd forint értékben támogat új beruházásokat az Agrárminisztérium

A 80%-os nemzeti kiegészítő finanszírozásnak köszönhetőn 2021-től 1300 milliárd forint értékben támogatott a kormány mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházásokat, ezen felül a napokban újabb 400 projekt részesül 171,5 milliárd forintban a Vidékfejlesztési Program keretében – jelentette be Nagy István agrárminiszter.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.

Farkastörvény?

A farkas a hazai fauna egyik őshonos, ökológiai szempontból fontos faja. Ám pechjére ragadozó, így lépten-nyomon összetűzésbe kerül az emberrel. S általában ő húzza a rövidebbet…

A floridai cukornád termesztő digitális tervei kikristályosodnak

Évek óta több milliárd dollárnyi technológiai innováció árasztja el az amerikai mezőgazdasági szektort is, és a gazdálkodási folyamat során a legkorszerűbb adatgyűjtést és -elemzést ígérik. Egyes gazdaságok csak most kezdik kitalálni, hogyan lehet ezeket az adatokat működésbe hozni.