Sajnos egészen fontos és elengedhetetlen lett az atkairtás pontos megtervezése..
A Randy Oliver által fejlesztett táblázat lehetővé teszi, hogy méhészkedési körülményeink és atkakezeléseink függvényében (a tél hosszúsága, klimatikus környezet, a környék méhsűrűsége, a méhcsaládok nagysága, elvégzett atkairtás, atkamonitoring) megállapítsuk, hogy mikorra éri el az atkafertőzöttség a méhállományunkban a kritikus szintet.
Ám ha csak „kíváncsiskodásból” kezdjük el Randy Oliver táblázatában behelyettesíteni az adatokat, akkor is szemléletes képet kapunk arról, hogy milyen szaporodási dinamikája van a varroának és mikorra várható a kezeletlen vagy a rosszul kezelt méhcsaládok összeomlása..
Randy Oliver magát a dinamikus táblázatot több, mint egy évig készítette, hogy a fent említett változókat integrálja. A méhészek így könnyen bevihetik a táblázatba azokat, saját körülményeiknek megfelelően. Az eredmény egy grafikus és számszerűsített előrejelzés, mely alapján eldönthetjük, hogy mikor és mivel kezeljünk az atka ellen.
A táblázatot az interneten lehet a leginkább használni, de van egy letölthető excel változata is (itt).
Az internetes változathoz ide kattintva lehet eljutni és a következő módon lehet használni:
A bal alsó részben a sárga rubrikákba tudjuk bevinni a beállításainkat:
- A kezdő atkaszám (Starting mites)
- A tél erőssége, család nagysága (default winter), alapból átlagos mérsékeltövi tél van beállítva, de ezen változtathatunk.
- A környék méhsűrűsége: vannak-e más méhészetek, azok rendezettek-e stb. (ferals around)
A grafikon alatti szürke felső rubrikákba, pedig beállíthatjuk az atkakezelést (3x), ha az 80%-os hatékonyságot mutat.
Ha mindezt beállítottuk, akkor az Ending Mites rubrikában (jobb oldalon a grafikon alatt) megkapjuk a várható végső családonkénti atkaszámot az egyes hónapokra várhatóan. A grafikon piros sávban szemlélteti, hogy hol várható családösszeomlás.
Ajánljuk még: