0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

Varroa fertőzöttség előrejelzés méhészeknek

Randy Oliver amerikai méhész kutatót a magyar méhészek már jól ismerik, több cikkben és előadásban számoltunk be varroa-kísérleteiről, az általa használt tartóshordozóról. Most az egész éves varroa fertőzöttséget modellező táblázatát szeretném bemutatni, mely remek eszköz ahhoz, hogy megtervezzük saját méhészetünkre szabott atkairtási stratégiánkat.

Sajnos egészen fontos és elengedhetetlen lett az atkairtás pontos megtervezése..

A Randy Oliver által fejlesztett táblázat lehetővé teszi, hogy méhészkedési körülményeink és atkakezeléseink függvényében (a tél hosszúsága, klimatikus környezet, a környék méhsűrűsége, a méhcsaládok nagysága, elvégzett atkairtás, atkamonitoring) megállapítsuk, hogy mikorra éri el az atkafertőzöttség a méhállományunkban a kritikus szintet.

Ám  ha csak „kíváncsiskodásból” kezdjük el Randy Oliver táblázatában behelyettesíteni az adatokat, akkor is szemléletes képet kapunk arról, hogy milyen szaporodási dinamikája van a varroának és mikorra várható a kezeletlen vagy a rosszul kezelt méhcsaládok összeomlása..

 

Randy Oliver magát a dinamikus táblázatot több, mint egy évig készítette, hogy a fent említett változókat integrálja. A méhészek így könnyen bevihetik a táblázatba azokat, saját körülményeiknek megfelelően. Az eredmény egy grafikus és számszerűsített előrejelzés, mely alapján eldönthetjük, hogy mikor és mivel kezeljünk az atka ellen.

A modell mögött csaknem húszévnyi kutatás áll, számtalan alkoholos méhlemosás eredményeinek feljegyzése, továbbá egyéb társkutatási adatok egyeztetése saját kísérleteivel.

A táblázatot az interneten lehet a leginkább használni, de van egy letölthető excel változata is (itt).

Az internetes változathoz ide kattintva  lehet eljutni és a következő módon lehet használni:

A bal alsó részben a sárga rubrikákba tudjuk bevinni a beállításainkat:

  • A kezdő atkaszám (Starting mites)
  • A tél erőssége, család nagysága (default winter), alapból átlagos mérsékeltövi tél van beállítva, de ezen változtathatunk.
  • A környék méhsűrűsége: vannak-e más méhészetek, azok rendezettek-e stb. (ferals around)

A grafikon alatti szürke felső rubrikákba, pedig beállíthatjuk az atkakezelést (3x), ha az 80%-os hatékonyságot mutat.

Ha mindezt beállítottuk, akkor az Ending Mites rubrikában (jobb oldalon a grafikon alatt) megkapjuk a várható végső családonkénti atkaszámot az egyes hónapokra várhatóan. A grafikon piros sávban szemlélteti, hogy hol várható családösszeomlás.

 

Ajánljuk még:

Varroa számlálás monitoring

A mézkultúra megalapozása

Forrás: magyarmezogazdasag.hu