Dr. Studinka László a múlt századi magyar vadgazdálkodás egyik legkiemelkedőbb alakja. A híres vadászíró, természetbúvár és vadgazda 1959 tavaszán kapott megbízást a Lábodi Vadászterület irányítására. Kezdetben az itt-ott megbúvó apróvadon és őzön kívül alig-alig volt haszonvad a területen. A szarvas csak váltóvadként bukkant fel az elenyésző számú dám mellett. Azonban a tudatos vadóvó tevékenységnek köszönhetően, az 1960-as évek elejétől már egyre nagyobb vaddisznóterítékek előtt tiszteleghettek elődeink Lábodon.
teritek.jpg

Később a gím- és dámszarvas-gazdálkodás világra szóló sikereket hozott a vadászterületnek. Számos 13 kg-nál nagyobb trófeájú gímbika elejtésének örülhettek itt a vadászvendégek és kísérőik. Tudomásunk szerint a Lábodi Vadászterületen elejtett gímbikák közül 15 érte el a trófeabírálaton a 240 pontot.
Mára – az erdőgazdaság következetes munkája nyomán – valamennyi pusztulásra ítélt, nagy múltú épület újjászületett itt, és teljesen új építmények is létrejöttek. 2009-ben vadászház épült Csokonyavisonta szomszédságában, az egykor népes és virágzó Széchenyi-birtok, Alexandra puszta mellett. Az Alexandra Vadászház őrzi a napjainkra már az enyészeté lett kistelepülés nevét, és ezzel együtt gróf Széchenyi Imre feleségének, gróf Sztáray-Szirmai Alexandrának is emléket állít.
petesmalom_szoba_-_foto_schmall_rafael.jpg

Rekorder trófeákLábod máig leghíresebb gímbikáját Hans von Auloch német vadász hozta terítékre Studinka László és id. Galamb Gábor kíséretében 1967. szeptember 9-én, a Nagyatádtól délre eső Ágerdő védkerület északi felében (képen). Az Auloch-bikaként ismert trófea kerek 14 kilogrammot nyomott és 246,13 pontjával az akkori világranglista 7. helyére került. Az agancs szolgált mintájául az 1971-es Budapesti Vadászati Világkiállítás emblémájának, később pedig – egy vérebfej rajzával együtt – belekerült a Lábodi Vadgazdaság címerébe. A másik unikum 2001. szeptember 12-én esett el a Serpe védkerületben, Petró István hivatásos vadász kíséretében.A 16,81 kg-os trófeasúlyával – a hahóti 17,40 kg-os után – mai napig hazánk második legnagyobb elejtett gímbikája. 265,67 nemzetközi pontjával jelenleg is a világranglista 8. helyét foglalja el. Elejtésével Theodor Heisig német vadász büszkélkedhet. Az 1968-tól dr. Studinka Lászlót követő dr. Galamb Gábor a kezdetektől fogva – eleinte még csak egyetemistaként – jelen volt a Lábodi Vadgazdaság Studinka-alapok lerakásánál. Harminc éven át volt Lábod vadászati igazgatója, és 1994-ben személyesen vehette át Fokvárosban a Nemzetközi Vadgazdálkodási és Vadvédelmi Tanács Edmond Blanc-díját, melyet a vadászterületen végzett kiváló szakmai tevékenységének elismeréseként ítéltek Lábodnak. Az 1960-as évek végén elsőként Lábodon indult meg a vérebtenyésztés hazánkban, majd az 1977-ben ott megrendezett nemzetközi versenyen a Jakab István vezette Didó világgyőztes véreb lett. |
sziagyi_erdei_isk.jpg

Az iskola – mint ahogy a jól működő erdei iskolák – nem egyszerűen otthont ad a környezeti neveléshez, hanem a helyi adottságokra rávilágítva oktat a programcsomagokból választható speciális tanórákon.
sziagy_bicikli.jpg

Megvizsgálhatnak mindent, ami az erdőben megvizsgálható, felfedezhető, és közben az erdei táborokhoz hasonlóan, elsajátíthatják a szabadban tartózkodás elemi szabályait, és az egymást segítő közösség kialakításának módját is. Egyidejűleg bepillanthatnak az erdővel mint természeti erőforrással gazdálkodó szakemberek munkájába.
alexandra_kulso_-_foto_schmall_rafael.jpg

Mára az ország egész területéről érkeznek iskolások Sziágyra, azonban családi, baráti vagy munkahelyi társaságok is szívesen kikapcsolódnak a létesítményben. A csend, a nyugalom, a tiszta levegő és a belső-somogyi természet utánozhatatlan szépsége egyre több mindenkit idecsábít. Az erdei iskola környezetében számos túraútvonal és izgalmas erdei környezet bejárható. A 3 kilométerestől a 6 kilométeresig, hét különböző hosszúságú tanösvény közül választhatnak a túrázók. Az útvonalak bejárását erdész kolléga segíti, de a rutinosabbak önállóan is teljesíthetik. A 22 kilométeres Mesél a Besenyői erdő tanösvényen végighaladva számos új ismerettel gazdagodhatnak a látogatók.
baro_schell_jozsef_emlekpark_-_foto_horvath_mihaly.jpg

Sziágypusztán, a Sziágyi temető maradványainál, az öszpötei és a varasdi egykori erdészházak helyén, valamint az egyre inkább feledésbe vesző uradalmi vasútvonal nyomvonalánál helytörténeti szempontból nevezetes emlékhelyek is újraélednek. Az útvonal mentén számos pihenőhely létesült, illetve tablók segítik megismerni a térség flóráját és faunáját, a történelmi és kulturális értékeit, de Studinka László életútjáról is olvashatunk. Nemrégiben új tűzrakó helyek, védőházak, valamint kettő kilátó (sziágyi és németmezői) is épült.
nagysaller_bejarat_oldalrol_-_foto_schmall_rafael.jpg

Sziágytól nem messze – a rinyabesenyői erdőben – duglászfenyőcsoport őrzi Erzsébet királyné magyarországi látogatásának emlékét. A gróf Széchenyi Antal által telepített Sissi-fák napjainkra tekintélyes méretűre nőttek, így kultúrtörténeti vonatkozásuk mellett dendrológiai értékként is említést érdemelnek.
muzeum_kisterem_-_foto_schmall_rafael.jpg

Nagysallér 1971 óta tekinthető a Lábodi Vadászterület gazdálkodási központjának, a benne lévő nyolcszobás vadászház azonban 2013-ban bezárta kapuit. Helyén közel egy év alatt megépült az impozáns, korszerű, mégis hagyományos jegyeket hordozó Nagysallér Vadászház.
Nem messze tőle, 2014-ben Vadászati és Helytörténeti Emlékházat építtettek a SEFAG Zrt. kollégái, amelyben korabeli relikviák és a Schell-festmények mellett egy – szintén az erdőgazdaság által megmentett – Muray Róbert-freskó is megtekinthető.
A 2021. évi „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás jegyében az épület környezetében kialakították a báró Schell József Vadászati és Természeti Emlékparkot. Átadásán a méltán híres vadászfestő unokája is jelen volt.
A Nagysallér Vadászház közelében működő Vadaspark bemutatja a Dráva menti térség flóráját és faunáját Magyarország öt nagyvadja közül a gímszarvasnak, a dámszarvasnak, az őznek és a muflonnak ad otthont.
tanosveny_es_erdei_foglalkoztato_-_foto_schmall_rafael.jpg

A Lábodi Vadászterület jelenében annak ellenére is terítékre jutnak megsüvegelendő gím- és dámbikák, hogy térségünkben a trófeás vadnak – sajnálatos módon – kizárólag a vadászterület határain belül van esélye megöregedni. 2014-ben Nagysallérban 12,15 kg-os, 2020-ban pedig Alexandrán 13,75 kg-os gímbika mellett harsanhatott fel a büszke kürtszó. A nehézségekkel szemben azonban a SEFAG Zrt. kollégáinak kitartó elhivatottsága áll, az állami erdőgazdaság vezetése pedig a mai napig elkötelezetten őrzi a „lábodi dicső múlt” emlékét. A fenntartható vadgazdálkodás alapjait megteremtve, a hely történetét és természeti környezetét bemutató közjóléti létesítményeket újjáélesztve és megőrizve igyekszik évről évre tovább éltetni Lábod nevét.
Horváth Mihály, Kovácsné Kiss Zita
SEFAG Zrt.
Fotók: Horváth Mihály, Schmall Rafael