Ugyanekkor tartották a „Vagyon szép szőlőhegyünk...” – Szőlőtermesztés és borászat a Balaton környékén 1797-től 1945-ig című kiállítás megnyitóját.
mv-222920-21-bakonyi-horvath-img_1526.jpeg

– Ilyenkor az ember kicsit visszagondol az elmúlt évtizedekre, amiket inkább csak elbeszélésekből, illetve a feljegyzésekből ismer. És egy kicsit előre is tekint, gondolva a nagy hagyatékra, ami itt van velünk. Nem kétséges, mindezt meg kell őrizni és a következő ötven évre kell előre gondolkodni – mondta Horváth Zoltán, hozzátéve: ezért is gondolkodnak a folyamatos fejlesztésen. A Georgikon Majormúzeum látogatói az elmúlt években is számos újdonsággal találkoztak, ami a régi életet mutatja be, nem egyszer modern eszközök segítségével.
mv-222920-21-bakonyi-vnemethestok.jpeg

– Olyan látványtárakat nyitunk meg, amelyek a látogatók elől eddig el voltak zárva.
– tette hozzá.
Dr. Bakonyi Károly munkásságát idézve elhangzott: a szőlőnemesítő nem csak Magyarországon, de nemzetközi körökben is ismert és elismert szakember volt. Egész életét meghatározta a szőlő iránti szeretet. A több mint ötven éves szőlőnemesítő és szaporító munkája mellett oktatott is a keszthelyi egyetemen.
Bakonyi Károly Csopakon, a Ranolder-szőlőbirtok vincellérházában született 1921. december 22-én egy hétgyermekes vincellércsalád hatodik gyermekeként. A Balatonarácsi Szőlészeti és Borászati Szakiskola diákjaként szerzett szakképesítést 1941-ben, majd 1942-ig a Budafoki Borászati Szakiskolában tanult. 1947 őszén megbízták a keszthelyi Agrártudományi Egyetem cserszegtomaji kísérleti szőlőtelepének vezetésével. Szőlőnemesítéssel 1949-től kezdett foglalkozni. A Kertészeti és Szőlészeti Főiskolán levelezőként 1959-ben diplomázott, majd 1964-ben szőlőnemesítésből doktorált.
mv-222920-21-bakonyi-img_1578.jpeg

A bevezetőben említett híres mondását dr. Sárdy Diána, a MATE Budai Campusának főigazgatója idézte, hozzáfűzve, hogy Bakonyi Károly egész életében kiváló és precíz szakemberként dolgozott, és az emberekkel való viszonya is példaértékű volt.
mv-222920-21-bakonyi-nyitraine.jpeg

Az ünnepségen adták át a Bakonyi családnak azt a dokumentumot, amely bizonyítja, hogy a neves szakember munkássága a kiemelkedő nemzeti értékek közé tartozik. A dokumentumot lánya, Bakonyi Judit, valamint fia, Bakonyi László vette át.
A dr. Bakonyi Károly emlékszobában a szőlőnemesítő családi emlékeit, elismeréseit és kedvenc tárgyait – borrendi köpenyétől kezdve az íróasztalán át az általa jegyzett írásokig – is megtekinthetik a látogatók.
A Cserszegi fűszeres atyjának nemcsak a helyiek köszönhetnek nagyon sokat, hanem az egész világ. Példamutatásának, jó kedvének és a szakma iránti alázatának is köszönhető, hogy munkássága bekerült a kiemelkedő nemzeti értékek közé, mondta az eseményen részt vevő V. Németh Zsolt, magyar életmódot védő miniszterelnöki biztos.
– Az erről szóló döntés már néhány évvel ezelőtt megszületett, méltó formát azonban ez a kiállítás ad annak, hogy a kiemelkedő nemzeti értékek miről szólnak. Bakonyi Károly életműve kétségtelenül ilyen, hiszen a bor révén egy szerethető, a spiritualitáshoz közel álló értéket találunk, ami az országimázs alakítására és az identitásunk megerősítésére is alkalmas – fogalmazott a miniszterelnöki biztos.