Hazánkban becslések szerint a mezőgazdasági és erdészeti vadkárok értéke évente több mint 2,5 milliárd forint, és ez az összeg növekszik. Ennek részben a vadállomány növekedése az oka, mert a vírushelyzet miatt kevesebb külföldi vadász érkezett az elmúlt években, így nehezebb szabályozni a vadállomány méretét, összetételét.
Sokrétű szerep
Ultrahangnak a nagyfrekvenciás hanghullámot, a 20 000 hertznél (20 kHz-nél) nagyobb frekvenciájú hangot nevezzük. Ezt az emberi fül már nem érzékeli (a 20 a legmélyebb, a 20 000 hertz a legmagasabb hang, amit az emberek képesek hallani, ám viszonylag sokaknál 12 000 hertznél van a hallhatóság felső határa). Az infrahangok pedig a számunkra szintén nem hallható, 20 hertznél alacsonyabb hangok.
A hétköznapi életben az orvosi diagnosztikából ismerheti mindenki az ultrahangot; ezen túlmenően felhasználható a visszaverődésen alapuló mélység-, valamint távolságmérésre, repülőterek ködmentesítésére, de ultrahanggal működnek a levegő nedvességtartalmát növelő hidegpárásító készülékek is. Az ultrahang a többi hullámhoz hasonlóan viselkedik, amikor egyik közegből a másikba lép. Az elnyelődés miatt az energiája csökken, a terjedésének iránya pedig megváltozik, megtörik vagy visszaverődik. Ennek a tulajdonságának köszönhetően lehet felderíteni vele különböző sűrűségű és más fizikai tulajdonságú részeket.
Hatékony, de kíméletes
Az ultrahang vadriasztásra való alkalmazása állatbarát megoldásnak számít, hiszen az állatnak nem esik baja, csak a zavaró hanghatás miatt odébbáll. A vadriasztók többnyire 18-30 KHz tartományban lévő hangokat bocsátanak ki, de ezek véletlenszerű sorrendben váltakoznak, így az állatok nem szoknak hozzá.
Az ultrahangos vadriasztó készülékekből kibocsátott hangok terjedését a fák, falak és más tereptárgyak jelentősen befolyásolják, ezért célszerű jól megtervezni az eszköz helyét. Jó megoldás az is, ha időnként áthelyezik a vadriasztót. Így a vad érzékeli, hogy a zavaró hanghatás nem a megszokott irányból vagy helyről érkezik, ami a territóriuma megváltoztatására készteti és arra, hogy még inkább eltávolodjon a zavaró hatástól. A hanghullámok terjedésének szabályai miatt az ultrahangos vadriasztó hatótávolsága nyílt terepen jóval nagyobb lehet, mint egy gyümölcsösben.
Komplex megoldások
A vad távol tartása érdekében sokszor célszerű egyszerre több módszert is bevetni. A terület körbekerítése drága, és nincs is rá mindenütt lehetőség. Ha mégis a kerítés mellett dönt valaki, fontos, hogy viszonylag mélyen legyen leásva a drótháló, különben a vaddisznók képesek kitúrni és alatta bemenni.
Ezért még a kerítéssel védett területeken is érdemes valami kiegészítő vadriasztó módszert alkalmazni. A kerítésnél olcsóbb megoldás a villanypásztor, ám ennek a magasságát is nagyon jól kell megválasztani, mert az őzek, szarvasok könnyen átugorják, ha nem elég magas, emellett rendszeres felügyeletet igényel az eszköz főleg akkor, ha nincs a közelben elektromos hálózat és emiatt csak akkumulátorról működtethető. Ez a rendszer is jól kiegészíthető – és ezzel hatékonyabb lesz a vadriasztás – például szaganyagok vagy ultrahangos eszköz kihelyezésével. Előbbiek hatásfoka jó, ám az időjárás, például a sok csapadék ronthat rajta.
Számos érv
Az ultrahangos vadriasztók kihelyezése nagyon egyszerű, akár csavarozással, akár kábelkötegelővel rögzíthetők egy oszlophoz. A napelemes típusok hálózatról is tölthetők, de a rajtuk elhelyezett napelemek anélkül is hosszú ideig biztosítják a működést.
Az ultrahangos vadriasztó készülékek vízre érzékeny alkatrészeit vízálló burkolat védi, így nem teszi tönkre sem a vihar, sem a lassan olvadó hó. Az eszközök háza ütésálló, UV-ellenálló anyagból készül.
Az elvetett magok és a termés őreMíg egyes madarak a rovarkártevők gyérítésével kifejezetten hasznosak a gyümölcsösökben vagy szabadföldi kertészetekben, más fajok igen nagy károkat tudnak okozni a termésérés idején. Főként a seregélyek, varjak, galambok és szarkák jelenléte nem kívánatos a gazdálkodók területein.
Kihelyezhetők ragadozó madarakat imitáló bábuk – sólyom, bagoly, holló – is, de ezek főleg a ház körüli madárriasztásra alkalmasak, ahol a terasz vagy a ház közvetlen környékének madárürüléktől való védelme a cél. Kapható madárriasztó ballon, is melyre több oldalról nagy szemnek látszó matricák ragaszthatók. Ennek látványa, és a ballon mozgása szintén elűzi a kisebb madarakat. A leghatékonyabb megoldás, ha a felhasznált eszköz egy repülő ragadozó madarat mintáz, mozgásának sebessége és iránya, és időnként a helye is változik. A Scarybird madárriasztó pár perc alatt felállítható eszköz, az állvány hegyes végét a földbe kell szúrni, majd ebbe kell belehelyezni a hajlékony, 6 vagy 9 méteres teleszkópos rudat. A madárbábut a készlet részeként kapott kapcsokkal lehet rögzíteni a rúd tetején. A riasztó már igen kis, 2 km/h-s szélsebességnél is működőképes. Ennek ellenére javasolják, hogy nyílt területen az épületektől minél távolabb állítsuk föl, hogy a szél jobban mozgásba hozhassa az eszközt. Ha pedig a szélsebesség meghaladja a 45 km/h-t, vagy vihar közeleg, a madárriasztót célszerű leszerelni. Az eszközt ott kell elhelyezni, ahol akadálytalanul lenghet rajta a bábu. Ahogy növekedik a szél ereje, a tartórúd kilengése egyre nagyobb lesz. Ajánlatos a szerkezetet hetente egy alkalommal legalább három-négy méterrel távolabbra áthelyezni az eredeti ponttól, nehogy a madarak megszokják a jelenlétét. A termelési idény végén, illetve amikor már nincs rá szükség, könnyen leszerelhető. A Scarybirdet azoknak ajánlják, akik természetbarát módon igyekeznek védelmezni termésüket a varjak, szarkák, seregélyek, verebek, galambok, sirályok, kárókatonák, feketerigók stb. ellen. A fekete madárbábu izeg-mozog, a röpködő ragadozó madarakat utánozva elriasztja a kis kártevőket a mezőről, a gyümölcsösökből, a szőlőskertekből és a háztáji kertekből. Sok termelő elégedetten használja, a képeken Fábián Ferenc szentkirályi termelő sárgadinnye-állományát védi. A Scarybird forgalmazója a ZFW Hortiservice Kft. (info@hortiservice.hu; tel.: +36-30-791-4720). |
A hanggenerálás szoftveresen beállított módon történik, változó időközönként más frekvenciájú és időtartamú hangot hoz létre az eszköz. Egyes típusok seregélyriasztásra is alkalmasak, ekkor a készülék hol az emberi fül által nem hallható, de a nagyvad számára riasztó ultrahangot ad ki, hol pedig, szintén véletlenszerű időközönként ragadozó madarak hangjai szólalnak meg a hangszóróból.
Az emberi hallástartomány feletti hangokat kibocsátó, ultrahangos állatriasztók hangját a madarak nem tudják érzékelni, ellenben a rágcsálók és a nagyvadfajok igen. Emiatt a madarak csak az emberek által is hallható tartományú hanggal riaszthatók. A céltól függően általában külön vásárolhatók meg és aktiválhatók az egyes riasztási módok ugyanarra a készülékre.
Ebből következően igen lényeges az eszköz optimális elhelyezése, fás területen az esetenkénti áthelyezése, sőt már kaphatók két vagy három hangszóróval felszerelt típusok is, amelyek egyszerre több irányba sugározzák a hangot. Nagyobb területre ilyet érdemes telepíteni, az egy hangszóróval rendelkező típusokat pedig érdemes úgy kihelyezni, hogy a hangszóró a vad által látogatott területrészek felé nézzen.