A cégcsoport három évvel ezelőtti megvásárlása óta, versenyhivatali szabályok miatt, most kereshette fel először a vállalkozást Csányi Sándor, az új tulajdonos, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, mert az elmúlt évben Nádudvaron és Hajdúszoboszlón új sertéstelepi beruházást valósítottak meg. A telepek átadását egybekötötték a bankvezető és a Nagisz-csoport menedzsmentjének találkozójával. Csányi Sándor mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy
Az ünnepélyes eseményen részt vett Bodó Sándor országgyűlési képviselő, a Pénzügyminisztérium foglalkozáspolitikáért felelős államtitkára és Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára.
Benedek Fülöp, a Nagisz-csoport elnöke bejelentette, hogy élni kívánnak a tulajdonos és az OTP Bank jelentette stabil pénzügyi háttérrel, és az elhatározásnak az élére állt a mostani menedzsment. Megcélozták a mintagazdaság cím elérését, amire okot ad a vezetés összetétele. Viszont szükség volna változtatásokra a politikában, hogy a nagy állattenyésztő gazdaságok akár 30–50 évre hozzájussanak elég nagy területhez, amin elegendő tömegtakarmányt tudnak előállítani, és hogy megérje nekik az öntözés fejlesztése.
Kovács Herman, a Nagisz-csoport vezérigazgatója tájékoztatott a vállalat teljesítményéről. A csoport aggregált árbevétele 2022-ben meghaladta a 75 milliárd forintot, ami 16 vállalkozás eredménye. A több lábon álló gazdaságban a sertéstenyésztésé a legnagyobb tétel, összesen 21 milliárd forint.
A szarvasmarha 2,3 milliárd, a pulyka 5,1 milliárd, a tyúk pedig 4,7 milliárd forinttal részesedik az állattenyésztési ágazat teljesítményéből.
Saját föld híján a növénytermesztés összteljesítménye 0,5 milliárd forint volt. Takarmánygyártásuk árbevétele eléri a 14,7 milliárd forintot, az építőipari üzletág 7,8 milliárd forintot produkál, míg az élelmiszeripari tevékenység 16 milliárd forinttal járul hozzá a csoport árbevételéhez. A fennmaradó rész egyéb ágazatokból származik.
A vezérigazgató elmondta, hogy 20 milliárd forintos fejlesztést hajtanak végre, amit még 2021-ben hagyott jóvá az igazgatóság. Ennek részeként adták át most Nádudvaron a 3,2 milliárd forint értékű sertéstelepet, amiből 40 százalék volt a támogatás. A hajdúszoboszlói Hage sertéstelepen 3,4 milliárd forintos beruházást hajtottak végre, és a támogatás intenzitása elérte a 27 százalékot.
A Nagisz évi 250 ezer hízósertés kibocsátására képes, amit teljes egészében az Alföldi Sertéstartó Szövetkezeten keresztül értékesítenek.
Ekkora méretnél már minden grammnak és dekagrammnak óriási jelentősége van. Ha egy grammal tudják javítani a takarmányhasznosulást, az vállalati szinten 20 millió forint többletbevételt hoz, ha pedig 1 dekagrammal teszik jobbá a teljesítményt, az 200 millió forintos megtakarítást hoz. A fajlagos testtömeg-gyarapodásnál ugyanezek az adatok 30 és 300 millió forintra rúgnak. Az egy kocára jutó éves hízókibocsátás 31–33 állat. A mostani két beruházás a támogatás nélkül 10 év alatt térült volna meg.
Fejlesztési terveik között van egy 1100 férőhelyes robotfejőgépes tehenészeti telep és egy 750 kocás sertéstelep építése, ez utóbbié Békéscsabán.
Nem újkeletű dolog náluk a fejlesztés. A sertéságazatban 2009-ben döntöttek arról, hogy a toldozás-foldozás helyett új beruházásokba vágnak. Ez olyannyira bevált, hogy ma is az akkor elhatározott döntéseket folytatják és hajtják végre az OTP segítségével. Már megépült Püspökladányban két, Mezőpeterden egy sertéstelepük. Az elmúlt két esztendő a nehézségek ellenére sikeresnek bizonyult, a sertéságazat képes volt eredményt termelni.
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója elismerően nyilatkozott az impozáns beruházásokról, amelyek még az előző menedzsment gondolataként valósulhattak meg. Azt mondta, hogy
a sertéságazatnak komoly jövője van Magyarországon, mert az élelmiszer már jelenleg is fontosabb kérdés, mint az energia. Ő 30 éve ezt vallja, azért fektetett bele.
Ám azt is látja, hogy az ágazat túléléséhez komoly beruházásokra van szükség. Egyes politikusok véleményével szemben ő a nagygazdálkodás híve, mert a nemzetközi láncok forgalmazzák Magyarországon az élelmiszerek 90 százalékát. A drágulás ugyanebbe az irányba mozdítja a termelés és a jövedelmezőség kérdését. Aki a mai követelményeknek meg akar felelni, annak koncentrálnia kell a termelését. Amikor a cég megvásárlásáról tárgyaltak, elsőrangú kérdés volt az eladók részéről, hogy a jól felépített rendszert nemcsak eladni akarják, hanem azt szeretnék, hogy ne hulljon darabjaira. Ezért akkor egy 30 milliárdos fejlesztési célt fogalmaztak meg, amiből eddig 10 milliárd forint értékűt már megvalósítottak.
A Financial Times-ra hivatkozva az elnök-vezérigazgató kijelentette, hogy az élelmiszeripar a leginnovatívabb ágazat a világon, a logisztika és a háztartási eszközök gyártása is csak követik. A mezőgazdaságban hatalmas értékű eszközökkel dolgoznak, és a sikerhez nélkülözhetetlen a hozzáértés. Csányi Sándor a történelmi hibák között említette, hogy ilyen kevés az öntözött területünk. Előbb-utóbb hathatós intézkedésekre van szükség ennek az orvoslására. Nem kockáztathatjuk a nagy hozzáadott értékű növénytermelés sikerét az aszály miatt.
Végezetül néhány szóban tájékoztatást adott a tulajdonos az OTP Bank teljesítményéről. Mint mondta, a cég stabil és fokozatosan növekszik. Néhány év alatt megkétszerezték és 70 milliárd euróra növelték a mérleg főösszegét. A világ 12 országában vannak jelen, amelyek közül háromban már az euró a fizetőeszköz. Azonkívül erős érdekeltséget építettek ki a rendkívül ígéretes Üzbegisztánban. Eddigi fejlesztési tevékenységüket más országokban is növelni kívánják, miközben idehaza évről évre egyre nagyobb a piaci részesedésük.
A most átadott két sertéstelep 14 hónap alatt elkészült, a tervezett költségszinten belül. A készre jelentésben elmondták, hogy a beruházás megvalósításában 140 anyagbeszállító és 950 dolgozó vett részt, és a két telepen 26 kamionnyi sertéstartási technológiát építettek be.