Az elmúlt néhány évben számos új vízi rovarfajt fedeztek fel a kis balkáni országban, ami a biológiai sokféleség szempontjából egyedülállóvá teszi azt. Sajnos, ahogy a Balkán más részein is, sok ökoszisztéma erősen leromlott.
Egy koszovói tudóscsoport a Prishtinai Egyetem professzora, Halil Ibrahimi vezetésével a közelmúltban egy új vízi rovarfajt, egy vízibogárfajt talált a koszovói Sharr-hegységben, és Potamophylax humoinsapiensnek nevezte el.
A humoinsapiens fajnév két latin szó kombinációja: „humo”, ami magyarul azt jelenti, hogy „földdel borítani, betemetni”, és „insapiens”, ami azt jelenti, hogy „bölcstelen”. A kutatók magyarázata szerint ez a név az új faj élőhelyének meggondolatlan és gondatlan kezelésére utal: egy vízerőmű, az illegális fakitermelés és a környezetszennyezés az elmúlt években nagymértékben leromlasztotta a területet. „Egyes szakaszokon a Lepenc folyó egészét „betemették” a nagy csövek” – írják tanulmányukban.
– véli Ibrahimi professzor. „Az emberiség tetteivel az elmúlt évtizedekben számos rovar- és egyéb élőlényfaj kipusztulását okozta, és nagymértékben leromlasztotta a bolygó összes ismert ökoszisztémáját.” Az ember bölcs természetének megkérdőjelezéséről szóló vita már most is folyik.
Az elmúlt években Halil Ibrahimi professzor és csapata számos új vízi rovarfajt talált a Balkánon. A tudóscsoport, hogy felhívja a figyelmet az emberi tevékenység által nagymértékben veszélyeztetett, sérülékeny élőlények e csoportjára, egyedi neveket adott a fajoknak. Egyik korábbi felfedezésüket Potamophylax coronavírusnak nevezték el, hogy felhívják a figyelmet arra a csendes és veszélyes „járványra”, amelyet az ember okozott a balkáni édesvízi ökoszisztémákban.