Marokkó után a török mezőgazdasági minisztérium is úgy döntött, hogy 2023. április 14-ig korlátozni fogja a paradicsom kivitelét az országból.
A döntésnek várhatóan komoly következményei lesznek a paradicsomtermelőkre és exportőrökre nézve. Ebben az időszakban, amikor a termelési költségek egyébként is magasak, az export leállása valamint az, hogy a paradicsom átvételi ára várhatóan az önköltségi ár alá fog csökkeni ahhoz vezet majd, hogy
A török paradicsomexportőröket különösen aggasztja, hogy elveszíthetik azokat a külföldi piacokat, amelyekért keményen megdolgoztak. Ezeknek a piacoknak a kiesése súlyosan befolyásolja a jövő évi termelés tervezését, mivel a külföldi kereskedelmi láncok más beszállító országokkal fognak megállapodásokat kötni. Az is elképzelhető, hogy sok évnek kell eltelnie ahhoz, mire Törökország visszatérhet a korábbi termelési szintre. A török exportőrök szerint a veszteség értéke több millió török líra lesz.
Az EastFruit elemzői arra számítanak, hogy a török kormány döntése azonnali súlyos hatással lesz a törökországi importtól függő országokra, így például Ukrajnára, Moldovára Grúziára és Romániára. A török termést elméletileg helyettesíteni lehetne Marokkóból, Iránból vagy akár Spanyolországból származó importtal, de
Így jelentős áremelkedés várható azokban az országokban, amelyek a török paradicsom importjára támaszkodtak eddig. Az egyetlen engedmény a szigorú rendeletben az Észak-Ciprusra, Palesztinára és Azerbajdzsánba irányuló exportra vonatkozik, ezek az országok mentesülnek a korlátozás alól, így Törökország nem tűnik el teljesen a következő hetekben sem a paradicsom export piacról.