
A UPL 43 üzemben állítja elő termékeit és 18 fejlesztőközpontban dolgoznak új készítmények, technológiák létrehozásán. Eddig több, mint 1500 szabadalommal rendelkeznek.
Hagyományos és biológiai módszerekkel
A mezőgazdaság a legszorosabb kapcsolatban áll a természettel, és olyan kihívásoknak kell megfelelnie, mint az éghajlatváltozás, az élelmiszerbiztonság és az elvetett mag biztonsága, mondta előadásában Eleonora Markova, a UPL közép- kelet-európai régiójának menedzsere. Hangsúlyozta, hogy a fenntarthatóság nemcsak a klímaváltozással kapcsolatos feladatok megoldását jelenti, hanem a gazdák anyagi biztonságát és az élelmiszerbiztonságot is. Ez a megközelítés az alapja a UPL minden tevékenységének és fejlesztésének.
Új gondolkodásmódot kívánnak bevezetni a mezőgazdaságban, és hogy jó úton járnak, azt a Sustainalytics független szervezet értékelése bizonyítja, szerintük 2020-ban a UPL lett a világelső a mezőgazdaság fenntarthatóságát tekintve.
A cég megkapta az ázsiai fenntarthatóság kiválósági díjat is, és szerepel a Dow Jones fenntarthatósági listáján, egyedüliként a növényvédőszer-gyártók közül.

Nagy hangsúlyt fektetnek a fenntartható, biológiai alapú megoldásokra, ez a cég NPP divíziója. Előrejelzések szerint ez a piac 14 százalékkal fog bővülni évente. A fejlődésből a UPL hat kutató-fejlesztő központtal és kilenc termelőüzemmel veszi ki a részét, jelenleg tíz új molekula áll fejlesztés alatt, mondta Eleonora Markova. Minden szerüket a növények igényeinek, fejlődési szakaszainak megfelelően fejlesztették.
Amikor ötvözzük a hagyományos növényvédelmet és a biológiai megoldásokat, egy új technológiát hozunk létre, ez a ProNutiva program, amivel a termés minőségét és a hozamot együtt lehet javítani, növelni. Magyarországon repcében vezették be a ProNutiva technológiát.
A UPL nyitott az együttműködésre minden partnerrel a fenntartható mezőgazdaság fejlesztése, terjesztése terén, összegezte mondanivalóját Eleonora Markova.
Csávázásban piacvezető

A cég portfóliójában a gyomirtó szerek állnak az élen, ezt követik a gombaölők, a biostimulátorok és a csávázószerek. Tavaly a szárazság ellensúlyozására sokan használtak biostimulátorokat, ezen a téren a UPL vezető szerepre tör Magyarországon.
Az idényenként változó keresletre reagálva a UPL több csomagajánlatot fejlesztett ki különböző kultúrákra (gabona, repce, kukorica, kertészeti kultúrák, alma), illetve technológiákra (csávázás, gyomirtás, deszikkálás, lemosópermetezés).
Várható újdonságok

Említést tett a Zeba Plus SP speciális talajkondicionáló szerről, ami segíti a vízmegkötést a talajban és használatával csökkenthető az öntözési költség.
Csemegekukoricában is vizsgálták a készítmény hatását, mikrogranulátum-szóróval a sorokba adagolt 3 kilogramm Zeba mellett 75%-os vízadaggal gyakorlatilag azonos mennyiségű termést értek el, mint az üzemi kontrollban.
Biostimulátorok terén világelső a UPL, elsősorban az algaalapú és a nitrofenolos termékek terén. Utóbbi készítmények legismertebbje az immár több mint hatvanéves Atonik, amit széles körben használnak termésfokozóként és stresszkezelésre. Az idén ezeket a termékeket aminosavalapú biostimulátor egészíti ki, az Ary-Amin C. A készítményben növényi fehérjékből származó aminosavak, szerves szén és nitrogén, magnézium, cink és mangán található. Adagolásával növelhető a növények termőképessége, javul a stresszel szembeni ellenállás, mivel a készítmény aktiválja a sejtanyagcserét, valamint javul a növény nitrogénhasznosítása is.
Génszinten is vizsgálták a szer hatását, és kiderült, hogy 140 gén működését serkentette a kezelés. A hatás a dózistól függ, ezért az engedélyokiratban tól-ig határokat adnak meg, repce, kalászosok, cukorrépa és burgonya kezelésére.
Algakivonatot, aminosavakat és tápanyagokat tartalmaz a Calibra Carbo biostimulátor, amivel az összetevők szinergista hatását lehet kihasználni. Az algakivonat a tápanyagfelvételt és a poliamin-szintézist serkenti, ezáltal elsődleges hatása, hogy elősegíti a virágzást. A szabad aminosavak a fehérjeszintézisre és a stresszkezelésre hatnak kiválóan, hiszen kész szerves anyagokat kap a növény, és mindezeket tetézi a plusz tápanyag, ami a készítményben van. A biostimulátort szántóföldi növényekre és szójára, esetleg borsóra lehet használni széles fejlettségi állapotok közt. Dózisa mindössze egy liter hektáronként.

Mikroemulzió formulációban narancsolaj hatóanyagú készítményt is forgalomba hoz a UPL, ez a Sinala.
A gombaspórákat és a micéliumot is elpusztítja, a kezelés eredménye 3–7 nap elteltével lesz látható. A készítmény felületi fedettsége nagyon jó, nem kell adjuvánst adni mellé. Inkább gyakrabban, kisebb töménységben használjuk, mint ritkábban, ezáltal biztonságosan alkalmazható és biztosabban eléri a kívánt hatást. Arra vigyázni kell, hogy sok rezes és kéntartalmú szer után kijuttatva, 25-28 °C-on perzselhet, figyelmeztetett az előadó. Nagy előnye, hogy nem határoztak meg rá szermaradék-értéket, tehát gyakorlatilag korlátlanul bevethető.