Weppert Sándor, a WepiFrostFans szélgépek fejlesztője bevezetőjében elmondta, hogy a Kiskunhalas melletti Bogárzón lévő körteültetvényét az idén hétszer kellett védeni, amire az esetek többségében elég volt a szélgép. Korán fel kell készülni azonban a fűtésre is, amire ő fűrészporos kályhákat használ, és a kockázatos időszakban alaposan beöntözi a területet, illetve szükség szerint korona alatti mikroöntözéssel is kiegészíti a fagyvédelmi arzenált.
Nem elég azonban csak a konkrét fagyvédelmi berendezésekre, módszerekre alapozni, igen fontos a jó termőhely és fajta, valamint a növények erőnlétének fenntartása. A rendezvény előadói ezeket a témákat járták körül.
Kaponyás Ilona szaktanácsadó arra figyelmeztetett, hogy már a rügydifferenciálódás idején gondoskodni kell elegendő tápanyagról és mikroelemről, különösen a cink és a bór fontos.
Ősszel legalább kétszer érdemes bórral feltölteni a fákat, tavasszal pedig megelőző kezelésként Mikramid + keserűsó + mono-kálium-foszfát, illetve borostyánkősav vagy aminosavak kijuttatását javasolta.
A kajszifajták közt Szénási Tibor és Fülöp Gábor, a Tigoplant Kft. vezetői segítettek eligazodni, hangsúlyozva, hogy gazdasági szempontokat is figyelembe kell venni, amikor egy térségben javasolt fajtákról van szó. Éppen ezért nem ajánlják már a Mogador, Tsunami, Spring Blush, Pinkcot, Magic Cot, Mediabel, Big Red és Goldrich fajtákat. Szerintük a térségben a Kioto lesz az alapfajta, annak ellenére, hogy a termesztése nem könnyű és profin kell ritkítani. Kisvejkén és környékén magas színvonalú kajszi termőtáj jött létre, de ott is át kell értékelni a jó termőhely fogalmát.
Az erős szállított fagyoktól ugyanis éppen a dombtetőn lévő ültetvényeket a legnehezebb megvédeni.
A Holland Alma faiskola kínálatáról Babicz Szabolcs elmondta, hogy rendelkeznek a Cot International és az Escande fajtalicenszeivel, de nagyon megdrágultak a védett fajták.
Szegő Gábor (AgroNetSensor) beszélt azokról a szenzorokról, amelyek a nagymányoki gyümölcsösben is működnek. Ezek a kis szerkezetek akár 5 kilométerre is képesek adatokat küldeni a hőmérsékletről, páratartalomról, szélerősségről, csapadékról, talajnedvességről és egy sor más jellemezőről. Segítségükkel önműködően kapcsolhat be az öntözőrendszer vagy éppen a szélgép.
A WepiFrostFans szélgépeket 3-3,5 hektárra javasolják, a körülményektől függően 1-2-3 °C-kal emelik a hőmérsékletet. Nagy előnyük, hogy a legolcsóbban üzemeltethető és automatizálható fagyvédő berendezések. Az sem mellékes, hogy elfújják a gyümölcsök körüli „kisugárzási fagyot” is, ezért nem szabad abbahagyni a „fújást” akkor sem, ha nincs a magasban melegebb légréteg. Az álló levegőnél nincs rosszabb, hangsúlyozta Weppert Sándor.
A szélgépet valamilyen fűtéssel lehet kombinálni, ehhez a kályhákat vagy paraffingyertyákat a géptől kb. 20 méterre kell elhelyezni, különben nem forgatja meg a belőlük eredő hőt a szélgép.
Korona alatti mikroöntözéssel is tetemes mennyiségű hőt termelhetünk,
amit ugyancsak érdemes a szélgéppel együtt használni.
Ezt megerősítette Gyuris Mihály őszibarack-termesztő is: szatymazi ültetvényében teljes termése lesz ott, ahol mind a két módszert tudta használni, és a jövőben inkább az öntözési lehetőséget akarja fejleszteni. Bakó Attila a györei kajsziültetvényben mindent bevetett: két szélgépet, fűtést, öntözést és jéghálót használt a hideg kivédésére.