De mennyi ideig kell fagyasztani és hány fokon a lépeket, ahhoz, hogy sikeres eredményt érjünk el?
Erre egy korábbi tanulmány ad választ. A kísérletben a nagy viaszmoly lárvái, a bábjai és a kifejlett viaszmolyok pusztán egyetlen óra alatt elpusztultak, amennyiben folyamatosan -15-20 C foknak tették ki őket. Viszont a viaszmoly petéjének 10-szer ennyi időre, vagyis 10 órára volt szüksége.
Tehát, ha van egy nagyobb fagyasztóládánk, melyben elkülönítünk annyi helyet, hogy 10 keret beleférjen egy hét alatt 140 lépet tudunk molytalanítani, ha 12 óránként cseréljük ki benne a lépeket lépeket. Természetesen ha egy egész fagyasztóládát beállítunk a lépek fagyasztására , akkor jóval többet. Az utóbbi megjegyzéssel csak arra szeretnék utalni, hogy ezt a módszert akár nagyobb méhészetekben is alkalmazni lehet.
Télen elvileg, ha nem enyhül erőteljesen az időjárás, elég ezt egyszer elvégeznünk.
Tavasszal és nyáron érdemes úgy eljárnunk, ahogy a kéncsíkok alkalmazásánál is ajánlott: kezeljük két hetente a tartalékolt lépkészletet a már fent leírt módon. Szerencsére nyáron a mézfiók lépjei bent vannak a méhcsaládoknál és csak kivételes esetekben van nagyobb mennyiségű kaptáron kívül tárolt lépje a méhésznek. A régi, leselejtezett lépeket érdemes inkább beolvasztanunk.
A lépek fagyasztása során ügyeljünk arra, hogy
- a fagyasztóláda valóban a jelzett hőmérsékletre hűljön le;
- a lépeket a behelyezés előtt tartsuk hűvös helyen, hogy a fagyasztóláda minél hamarabb le tudja majd hűteni a szükséges -15-20 C fokra;
- ne tartsuk hosszú ideig nyitva a ládát, amikor a lépeket belehelyezzük;
A tanulmány itt olvasható:
Zhu, X.J., Zhou, S.J., Xu, X.J., Lan, H.H., Zhou, B.F. 2016. Freezing combs as a method for the greater wax moth (Galleria mellonella) control. Journal of Apicultural Research. 55(4): 351-352. https://doi.org/10.1080/00218839.2016.1231457.
Ajánljuk még:
Szúnyogokban mutatták ki a méhekre veszélyes vírust
Itt a repceméz szezonja- ezért érdemes közvetlenül a méhésztől beszerezni!