Az 5. generációs mobilhálózat (5G), a vezeték nélküli csatlakozás ultragyors sebességét és közel valós idejű adatforgalmat ígéri. Az amerikai McKinsey & Company globális vezetési tanácsadó cég előrejelzése szerint 2030-ra az 5G kezdeti telepítése a világ lakosságának egynegyedét fogja lefedni. Ez nagymértékben át fogja alakítani például a mobilitás, az egészségügy és a gyártás ágazatait, de a mezőgazdaságot is nagymértékben érintheti.
Korábban a magyarmezogazdasag.hu-n is beszámoltunk (itt olvasható) például a Huawei és Ausztria legnagyobb drón szolgáltatójának az 5G intelligens gazdálkodás terén létrejött együttműködéséről.
Kihívások és lehetőségek
A McKinsey jelentése szerint világszerte körülbelül kétmilliárd ember részesül majd az 5G előnyeiből, például a jelentősen gyorsabb adatátvitelből, szélesebb mobilitás-támogatásból és nagyobb kapcsolatsűrűségből. De ezeknek az előnyöknek ára van, méghozzá a magas infrastrukturális költségek. Az 5G bevezetése a duplájába kerülhet a szolgáltatóknak, mivel frissíteniük kell a meglévő 4G hálózatokat. A McKinsey becslése szerint ez akár 900 milliárd dollárba is kerülhet annak érdekében, hogy 2030-ra elérje az előre jelzett lefedettséget.
Az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja (UNDP) szerint a fejlődő országok számára a kihívások még nagyobbak. A vidéki területeken tapasztalható magas költségek miatt hiányzik a mobilhálózat-üzemeltetők pénzügyi ösztönzése a szükséges infrastruktúra kiépítésére. Pedig pont az Ő számunkra jelentene óriási előrelépési lehetőséget a hálózatok fejlesztése.
Az intelligens gazdálkodás következő lépése
Az intelligens eszközök és érzékelők segíthetik a gazdálkodókat a hozam- és a hatékonyság növelésében, de óriási erőforrásokat és adatsebességet igényelnek. Ha több eszköz és adat áll rendelkezésre, még néhány 4G hálózat számára is nehéz lesz megbirkózni vele. Az 5G képes legyőzni ezt azáltal, hogy valós idejű, nagy sebességű kommunikációt biztosít ezen érzékelők és eszközök között. Ez a precíziós mezőgazdaság vízválasztója lehet.
- Hozzáférés a nagyobb kapcsolódási lehetőségekhez – a gazdálkodók olyan technológiák széles skáláját alkalmazhatják, amelyek képesek párhuzamosan működni, például mobilalkalmazásokat, automatizált berendezéseket, drónokat, érzékelőket és adatátvitelt. A fülöp-szigeteki Cauayan város esete nagyszerű példa arra, hogy egy mezőgazdasági város hogyan válhat okosvárossá az 5G technológia kihasználásával. A város önkormányzata a Fülöp-szigetek legnagyobb távközlési vállalatával szövetkezett, hogy úttörő szerepet töltsön be az 5G hálózat használatában. A kormány a Digitális Gazdálkodók Programja révén képezni és fejleszteni fogja a gazdálkodók készségeit és ismereteit is, így jobban felkészültek lesznek a digitális technológiák használatára.
- Gyorsabb kétirányú kommunikáció és pontosabb terepi műveletek az adatok gyorsabb és hatékonyabb megosztásával. Egy brit székhelyű kezdeményezés az 5G Rural First indította el a Me+Moo okostelefonos alkalmazást, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy nyomon kövessék az IoT nyakörvekkel és lábérzékelőkkel felszerelt teheneket, és értesüljenek egészségi állapotukról és viselkedésükről. Ezek az adatok fontos információkkal látják el a gazdákat, amelyeket továbbíthatnak az állatorvosoknak vagy takarmányozási szakértőknek, és pontosan tájékoztatják őket a gazdaságban előforduló lehetséges egészségügyi problémákról.
- Gyorsabb és jobb döntések meghozatala azáltal, hogy javítja a gépek teljesítményét a nagyobb termelékenység, hatékonyság és hozam érdekében. Kínában a vezető távközlési beszállító, a Huawei Technologies bejelentette, hogy partnerséget kötött a mezőgazdasági drónokat gyártó XAG-val, egy intelligens mezőgazdasági projekt megvalósítása érdekében, amelynek célja az 5G, a mesterséges intelligencia és a felhő alapú mezőgazdaság rendszerek felhasználásának kipróbálása. Ennek célja az intelligens mezőgazdasági eszközök teljesítményének és hatékonyságának optimalizálása az 5G technológia azon képességén keresztül, hogy zökkenőmentesen továbbíthatja és feldolgozhatja az adatokat, valamint javíthatja a drónok és robotok vezérlési pontosságát. A régió más részein Malajzia is vizsgálja az 5G használatát a jobb precíziós gazdálkodás érdekében.
UNDP szakértői tisztában vannak azzal, hogy a potenciális előnyök nagy része főként az ellátási lánc felsőbb szereplői számára jelentik a hatékonyság növelésé, ennek ellenére az 5G jövője tekintetében optimisták. Az 5G hálózatok felgyorsítják a mezőgazdaság digitalizálásának jelenlegi előrehaladását, segítik az országokat a növekvő élelmiszerigények kielégítésében, és forradalmasítják a mezőgazdálkodásban rejlő lehetőségeket.
A klímaváltozás elleni küzdelem
A klímaváltozás globális mezőgazdaságra gyakorolt hatásai kijózanítóak. Az USA Nemzeti Tudományos Akadémiájának (PNAS) jelentése szerint a globális átlaghőmérséklet minden Celsius-fokkal történő emelése
Ennek egyik oka az éghajlatváltozásnak az állati kártevőkre és betegségekre gyakorolt hatása. Az 5G-kompatibilis precíziós gazdálkodás jelentős segítséget nyújt a gazdálkodóknak az éghajlatváltozás okozta kihívások kezelésében. Segítségével a gazdálkodók jobban kezelhetik a kártevőket és a betegségeket. A meglévő technológiák lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy az IoT-képes távoli érzékelőktől adatokat gyűjtsenek az időjárási viszonyokról és a növénykultúrák egészségéről. Ezek az eszközök mesterséges intelligenciát vagy gépi tanulási algoritmusokat is használnak a növények betegségekre való hajlamának előrejelzésére, és tájékoztatják a gazdákat arról, hogy pontosan hol érintik a kártevők és betegségek a növényeket. Ezek a technológiák gyakorlati betekintést is nyújthatnak a betegségek leküzdéséhez, és lehetővé teszik a peszticidek használatának automatizálását és pontosságát. Az 5G ezt a már létező technológiát gyorsabbá, hatékonyabbá és pontosabbá teheti.